XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Grabarczyk: potrzebujemy światłowodowych sieci internetowych

Grabarczyk: potrzebujemy światłowodowych sieci internetowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Europie potrzebujemy sieci internetowych nowej generacji, opartych na światłowodach - poinformował w czwartek minister infrastruktury Cezary Grabarczyk na briefingu podsumowującym konferencję o rozwoju rynku łączności elektronicznej w UE.

Podczas odbywającej się w środę i czwartek w Warszawie konferencji o rozwoju rynku łączności elektronicznej w UE rozmawiano m.in. o finansowaniu sieci szybkiego internetu. W spotkaniu wzięli udział m.in.: komisarz ds. Agendy Cyfrowej Neelie Kroes, ministrowie ds. telekomunikacji z Gruzji, Litwy, Mołdawii, Czarnogóry, Norwegii, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Ukrainy oraz szefowie urzędów regulacyjnych z Malty i Portugalii. Obecne były też delegacje z blisko 20 krajów UE i spoza UE, specjaliści regulatorów rynków telekomunikacyjnych, szefowie polskich i zagranicznych spółek telekomunikacyjnych oraz przedstawiciele środowisk akademickich. Konferencja organizowana była w ramach polskiej prezydencji.

"Wszyscy uczestnicy konferencji podpisali się pod stwierdzeniem, że rynek łączności elektronicznej w Europie ma dobre perspektywy. Będzie to rynek, który zmieni życie gospodarcze i społeczne nie tylko Unii Europejskiej, ale także w wymiarze globalnym" - powiedział Grabarczyk na briefingu.

Dodał, że konkluzją konferencji może być m.in. to, że sieć internetowa zbudowana z miedzi "to już sieć, która nie wystarcza dla dynamicznego rozwoju łączności elektronicznej. "Potrzebujemy sieci nowych generacji, opartych na światłowodach" - zaznaczył.

Podkreślił, że poruszano też sprawy związane z polityką rozdziału częstotliwości. "To podstawa do rozwoju sieci bezprzewodowych, które dynamicznie rozwijają się w tej chwili na rynku łączności elektronicznej" - powiedział Grabarczyk.

Dodał, że polska prezydencja zaproponowała państwom przystąpienie do deklaracji w sprawie lepszego wykorzystania widma radiowego. "Większość krajów uczestniczących w naszej konferencji złożyła akces i przystąpiła do deklaracji" - zaznaczył.

Wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj powiedziała na briefingu, że deklaracja była punktem kulminacyjnym konferencji. "Dlaczego ona jest tak bardzo istotna? Dlatego, że pracujemy w trakcie naszej prezydencji w UE nad pierwszym programem widma radiowego w Europie. Ta deklaracja powinna nam pomóc zakończyć prace nad tym dokumentem. Zaprosiliśmy na konferencję także państwa spoza UE, z którymi jako państwa członkowskie graniczące musimy się dogadać tak, abyśmy mogli dobrze wykorzystać częstotliwości" - zaznaczyła.

"Jeśli tylko będziemy mieć te częstotliwości zharmonizowane i skoordynowane z sąsiadami, budżet państwa może za te częstotliwości uzyskać najlepsze pieniądze od przedsiębiorców. A przedsiębiorcy będą mogli w takiej sytuacji rozpocząć wykorzystanie tych częstotliwości natychmiast" - zaznaczyła.

Deklaracja zakłada m.in. promowanie szerokopasmowych usług łączności bezprzewodowej w Europie, współpracę międzypaństwową, regionalną i lokalną przy koordynacji wykorzystania częstotliwości oraz pogłębianie współpracy w ramach międzynarodowych organizacji telekomunikacyjnych.

Deklarację poparły: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Francja, Finlandia, Niemcy, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Macedonia, Norwegia, Portugalia, Słowenia, Rosja, Słowacja, Szwecja, Serbia, Szwajcaria i Ukraina.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grabarczyk: potrzebujemy światłowodowych sieci internetowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!