Groźba podziału mobilizuje TP SA

Groźba podziału mobilizuje TP SA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Telekomunikacja Polska nie przyjmuje do wiadomości, że w jej przypadku może dojść do separacji funkcjonalnej, czyli oddzielenia części hurtowej od części detalicznej. Anna Streżyńska, prezes UKE, jest gotowa do takich działań, jeśli inne metody zmuszenia TP do współpracy z konkurentami zawiodą.

W wywiadzie dla "Gazety Prawnej" Maciej Rogalski, dyrektor pionu współpracy regulacyjnej grupy Telekomunikacji Polskiej, zapewnia, że Telekomunikacja Polska podejmuje wszelkie niezbędne działania, aby wykonywać nałożone w decyzjach obowiązki przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W szczególności dotyczy to uwolnienie pętli lokalnej.

-. Do tej pory zapewniliśmy konkurentom możliwość uwolnienia pętli lokalnej dla ponad 30 proc. naszych abonentów. Staramy się również na bieżąco, wspólnie z innymi operatorami, usuwać bariery spowalniające współpracę. Nasi konkurenci zapowiadają chęć uwolnienia 150 tys. pętli czy też - jak Netia - pozyskania do końca przyszłego roku dostępu do 1 mln klientów TP. Jednak dotychczas wpłynęło do nas tylko 191 zamówień, z których 138 już zrealizowano (stan na 7 kwietnia). Te dane najlepiej obrazują sytuację. Jak widać, TP prowadzi działania, które usuwają powody do ewentualnego narzucenia podziału spółki - mówi w "GP".

Na pytanie o separację funkcjonalną na drodze prawej, dyrektor TP SA wyjaśnił, że zgodnie z analizami prawnymi posiadanymi przez TP nie ma możliwości narzucenia separacji na podstawie obecnie obowiązującego prawa polskiego. - Interpretacja ta została poparta także w stanowisku Ministerstwa Transportu. Do tej pory prezes UKE nie odpowiedziała na pytanie, co miałoby się zmienić po wprowadzeniu podziału TP. Również analiza regulatora przedstawiona w ramach konsultacji we wrześniu 2007 r. ograniczała się do opisania sytuacji w innych krajach - nie odpowiadając na pytanie o cel podziału w sytuacji, gdy wdrażane oferty hurtowe są na wczesnym etapie rozwoju, a ich efekty właśnie zaczynają być widoczne - mówi w dzienniku.

Maciej Rogalski zapewnił również, że decyzja o wydzieleniu części hurtowej w osobną spółkę nie ma biznesowego uzasadnienia w chwili obecnej i nie jest rozważana, podobnie jak outsourcing sieci.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Groźba podziału mobilizuje TP SA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!