XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gry akcji upośledzają funkcjonowanie mózgu

Gry akcji upośledzają funkcjonowanie mózgu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Częste granie w gry akcji wywołuje zanik komórek nerwowych w rejonie hipokampa, a tym samym zwiększa ryzyko rozwoju depresji, schizofrenii, zespołu stresu pourazowego, choroby Alzheimera i choroby Parkinsona - czytamy na łamach "Molecular Psychiatry".

Chociaż niektóre badania pokazują, że granie w gry komputerowe może pozytywnie wpływać na funkcjonowanie mózgu, np. poprawiać uwagę wzrokową i pamięć krótkotrwałą, naukowcy z Uniwersytetu Montrealskiego i Uniwersytetu McGill (Kanada) ostrzegają: polepszenie niektórych funkcji poznawczych może odbywać się kosztem utraty komórek nerwowych w hipokampie - rejonie mózgu odpowiedzialnym za pamięć epizodyczną i przestrzenną.

Wykazano, że zmniejszenie objętości istoty szarej (skupiska ciał komórek nerwowych) w hipokampie wiąże się z występowaniem demencji, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, depresji, schizofrenii i zespołu stresu pourazowego.

Według badaczy granie w gry komputerowe, zwłaszcza w gry akcji, stymuluje funkcjonowanie jądra ogoniastego - regulującego powstawanie nawyków i zawiadującego wykonywaniem codziennych czynności typu jedzenie i picie, ale również pływanie, czy jazda na rowerze. Niestety pobudzenie jądra ogoniastego pociąga za sobą spadek aktywności hipokampa, który - zupełnie jak mięśnie - zanika, gdy jest nieużywany.

Badacze zaprosili do laboratorium 100 ochotników. Najpierw ustalili, czy w trakcie poruszania się po wirtualnym labiryncie polegają oni raczej na informacjach o charakterze przestrzennym (korzystają z hipokampa), czy na wiedzy habitualnej - inaczej automatycznej (korzystają z jądra ogoniastego). Następnie polecili, by przez 90 godzin grali w gry akcji (np. Call of Duty) lub trójwymiarowe gry platformowe (np. Super Mario). Badanych poddano też neuroobrazowaniu mózgu.

Okazało się, że intensywne granie w gry akcji powodowało zanik komórek nerwowych w rejonie hipokampa u osób opierających się na wiedzy habitualnej. Granie w gry platformowe wywoływało z kolei wzrost objętości istoty szarej w hipokampie u wszystkich badanych.

"Wykazano, że stosowanie strategii przestrzennych podczas grania w gry komputerowe wiąże się ze wzrostem objętości istoty szarej w hipokampie, dlatego osoby polegające na wiedzy habitualnej powinny być zachęcane do używania strategii przestrzennych w celu zapobiegania negatywnym efektom w obrębie systemu hipokampalnego" - podsumowują badacze.

O szczegółach badania możemy przeczytać na stronie: http://dx.doi.org/10.1038/mp.2017.155
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gry akcji upośledzają funkcjonowanie mózgu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!