Halicki: szerokopasmowy internet priorytetem MAC

Halicki: szerokopasmowy internet priorytetem MAC
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa sieci dystrybucyjnej szerokopasmowego internetu jest priorytetem, jeżeli chodzi o działania ministerstwa; do końca przyszłego roku powstanie 45 tys. km sieci światłowodowej - zadeklarował w czwartek szef MAC Andrzej Halicki.

Informację o zamierzeniach swojego resortu w zakresie informatyzacji i rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce Halicki przedstawił na posiedzeniu sejmowej komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii.

"Jednym z najistotniejszych i największych projektów, który wymaga bardzo ścisłego nadzoru i od października w gruncie rzeczy dzieje się to codziennie, jest kontrola tego, jak realizowana jest budowa sieci światłowodowych związanych z Narodowym Programem Szerokopasmowym (program rozbudowy sieci szybkiego internetu w Polsce w oparciu o założenia europejskiej agendy cyfrowej - PAP). Mamy dwa województwa, które prace budowlane już zakończyły; myślę, że w tym roku będziemy mogli powiedzieć przynajmniej o jeszcze jednym województwie, które do tego grona dołączy" - mówił Halicki. Zapewniał posłów, że cały projekt będzie zrealizowany do końca przyszłego roku; dodał też, że później MAC przystąpi do rozbudowy sieci dostępowej.

Szef MAC poinformował posłów, że z początkiem przyszłego roku zostanie uruchomiony regionalny system ostrzegania za pośrednictwem telewizji. "W expose pani premier system został wymieniony jako ten, który w przyszłym roku ruszy; chcę potwierdzić, że 1 stycznia ten system zacznie działać" - obiecywał.

"W przyszłym tygodniu podpiszemy umowę z prezesem Telewizji Polskiej na uruchomienie sytemu w oparciu o jej infrastrukturę. Emitowane będą informacje pochodzące z wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, które dystrybuowane regionalnie będą ostrzeżeniami w sytuacjach kryzysowych" - tłumaczył minister. Niedawno MAC uruchomiło możliwość odbierania danych z systemu ostrzegania poprzez aplikację mobilną; Halicki zaznaczył, że w przyszłości powiadamianie kryzysowe ma działać także w oparciu o wiadomości SMS.

Posłowie pytali Halickiego m.in. o perspektywę pełnej realizacji założeń europejskiej agendy cyfrowej do roku 2020; cześć z nich zgłaszała także wątpliwości wobec ogłoszonej w październiku przez Urząd Komunikacji Elektronicznej aukcji na rezerwację częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz, w efekcie której powinien znacznie zwiększyć się zasięg mobilnego Internetu.

"Mamy w tej chwili 48 tys. miejscowości, które leżą w białych plamach (rejonach, w których dostęp do usług związanych z bezprzewodową transmisją danych jest ograniczony - PAP). (...) Infrastruktura nie nadąża, a zapotrzebowanie na internet będzie rosło. (...) Jeżeli podzielimy częstotliwości, to przysporzy to tylko problemów - za pomocą LTE nie zrealizujemy standardów europejskiej agendy cyfrowej, bo nikt nie jest w stanie zapewnić w tej technologii szybkości łącza na poziomie 30 Mb/s. Do 24 listopada ma pan czas, żeby wstrzymać tę aukcję" - argumentował poseł Antoni Mężydło.

"Dokument z wypracowanymi założeniami optymalnego modelu rynkowego wypracowanymi w ramach rady ds. cyfryzacji przesłałem do pani prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zawierał on trzy warianty. Nie ja jestem decydentem w tej sprawie, nie ja uruchamiam te procedury i nie ja je zatrzymuję, robi to regulator" - odpowiedział Halicki.

"Pokrycie mobilnego i stacjonarnego internetu muszą się uzupełniać; w ten sposób osiągniemy cele europejskiej agendy cyfrowej. (...) Przypominam, że przyznanie koncesji na nowe częstotliwości to także bardzo poważne zobowiązanie inwestycyjne" - zaznaczył minister.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Halicki: szerokopasmowy internet priorytetem MAC

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!