Henclewska: celem zwiększenie konkurencyjności gospodarki

Henclewska: celem zwiększenie konkurencyjności gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Naszym celem długofalowym jest wysoce konkurencyjna gospodarka, oparta na wiedzy i współpracy - mówiła w piątek wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska podczas drugiej Konwencji Badań i Innowacji. Dodała, że mają w tym pomóc fundusze krajowe oraz unijne.

Zwiększenie konkurencyjności ma wynikać z innowacji i efektywności wykorzystania zasobów, którymi dysponują polskie przedsiębiorstwa, z bardziej efektywnego wydatkowania środków publicznych i kierowania ich tam, gdzie mogą przynieść największą wartość dodaną - powiedziała wiceminister.

Dodała, że zdecydowanie większy nacisk ma być położony na wspieranie funduszami tych obszarów, gdzie potencjał rozwojowy technologii będzie miał kluczowe znaczenie dla naszej gospodarki w dłuższej perspektywie. "Rozwój polskich technologii i innowacji nietechnologicznych będziemy wspierać na wszystkich etapach ich tworzenia. W jednostkach naukowych i w przedsiębiorstwach" - zapowiedziała.

Dodała, że finansowanie publiczne będzie kierowane zwłaszcza tam, gdzie ryzyko jest największe, czyli na badania i rozwój. "To nowe podejście uwzględniać będzie koncepcję inteligentnych specjalizacji, której zarys wypracowaliśmy i wydyskutowaliśmy wspólnie z przedstawicielami świata nauki i biznesu (...). Pozwoli to nam właściwie ukierunkować wsparcie finansowe" - stwierdziła.

Henclewska powiedziała też, że doskonałe rozwinięcie wsparcia udzielanego na poziomie krajowym będzie stanowić unijny program Horyzont 2020. "Liczymy na szeroki udział polskich przedsiębiorstw w tym programie. To pomoże rozwinąć ich innowacyjność i konkurencyjności" - podkreśliła.

Jej zdaniem dzięki takim działaniom Polska powinna osiągnąć odpowiedni poziom wskaźnika relacji nakładów na badania i rozwój do PKB. "Do 2020 r. ambitnie zaplanowaliśmy ten wskaźnik na poziomie 1,7 proc. PKB" - przypomniała.

Jak mówił minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński, wydaje się, że niektóre możliwości rozwoju polskich technologii powinny być tworzone w trójkącie: nauka, biznes, samorząd. "Jeśli potrafimy ten trójkąt ożywić poprzez aktywne inspirowanie organizacji samorządowych, to możemy osiągnąć bardzo dużo dla promowania nowych, dobrych technologii (...), począwszy od technologii zarządzania i sterowania ruchem, a skończywszy na technologiach związanych z energetyką rozproszoną, kogeneracją i ze wszystkimi nowoczesnymi innowacjami" - mówił.

Podkreślał, że bardzo ważna jest współpraca uczelni. "To od uczelni zaczyna się rozwój kreatywnego myślenia. Skonsolidowane, współpracujące, większe, silniejsze uczelnie mają lepszą szansę i możliwość budowania zespołów badawczych odpowiadających na potrzeby rynku" - ocenił.

Podczas II Konwencji Badań i Innowacji spotkali się przedstawiciele najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw oraz centrów badawczych z całej Polski. Celem Konwencji jest dyskusja na temat możliwości rozwoju polskich technologii o strategicznym znaczeniu dla efektywności i konkurencyjności polskiej gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Henclewska: celem zwiększenie konkurencyjności gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!