HFPC do TK: wydajcie sygnalizację ws. przepisów o billingach

HFPC do TK: wydajcie sygnalizację ws. przepisów o billingach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego, by jeszcze przed wyrokiem ws. billingów, w ramach tzw. sygnalizacji do Sejmu i rządu, zwrócił uwagę na możliwą niekonstytucyjność polskich przepisów na ten temat.

W początkach kwietnia Trybunał Konstytucyjny odroczył rozpatrywanie zaskarżonych przez RPO i prokuratora generalnego przepisów o dostępie służb specjalnych do billingów obywateli oraz zasad stosowania przez nie kontroli operacyjnej (czyli podsłuchu i przeglądu korespondencji).

Przedstawiciele służb mówili w TK, że korzystanie z billingów i stosowanie kontroli operacyjnej jest niezbędne dla skutecznych działań.

Skarżący chcą, by były one obwarowane właściwymi gwarancjami pod kątem przestrzegania zasad konstytucyjnych i praw człowieka. PG i RPO wskazują na nieproporcjonalnie głębokie wkroczenie służb w konstytucyjne prawo do prywatności obywateli.

W otrzymanym przez PAP piśmie do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego Fundacja zwraca uwagę, że polskie przepisy ws. billingów, którymi Trybunał się właśnie zajmuje, uchwalono w ramach wdrażania do polskiego prawa unijnej dyrektywy retencyjnej.

"Dyrektywa ta 8 kwietnia wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE (...) została uznana za nieważną z uwagi na niezgodność z art. 7 i 8 Karty Praw Podstawowych, tj. prawem do poszanowania życia prywatnego oraz obowiązkiem ochrony danych osobowych" - wskazuje Fundacja, która w sprawie przed polskim TK sporządziła tzw. opinię przyjaciela sądu, podzielając argumenty RPO i PG.

Wyrok europejskiego trybunału, to zdaniem HFPC nowa okoliczność, która uzasadnia prośbę o to, by TK rozważył, czy jeszcze przed wyrokiem wystąpić do parlamentu i rządu z tzw. postanowieniem sygnalizacyjnym, wskazującym na możliwą niekonstytucyjność określonych przepisów. TK niekiedy korzysta z tej możliwości dając parlamentowi szansę na zmianę kwestionowanych przepisów, zanim zostaną one wyeliminowane z obrotu prawnego wyrokiem Trybunału.

Fundacja wskazuje, że w sprawie billingów istnieje potrzeba działania w trybie pilnym, bo w związku z kwietniowym wyrokiem unijnego trybunału "sytuacja istniejąca w Polsce oznacza pogłębiający się z każdym dniem stan naruszenia prawa do prywatności".

Jak wskazano w piśmie do TK, będący w podobnej sytuacji słowacki sąd konstytucyjny, który także bada tamtejsze przepisy o retencji danych, nie rozstrzygnął merytorycznie zawisłej przed nim sprawy, ale wydał postanowienie tymczasowe, mocą którego zawiesił obowiązywanie na Słowacji tamtejszych przepisów wdrażających dyrektywę retencyjną.

"Jeśli Trybunał Konstytucyjny nie zdecyduje o wydaniu postanowienia sygnalizacyjnego, HFPC zwraca się z prośbą o rozważenie podjęcia wszelkich innych przewidzianych prawem działań, których skutkiem będzie wyeliminowanie lub ograniczenie naruszeń konstytucyjnego prawa do prywatności" - czytamy w apelu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: HFPC do TK: wydajcie sygnalizację ws. przepisów o billingach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!