Hinduskie IT znad Wisły

Hinduskie IT znad Wisły
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Swoje bazy w Polsce tworzą kolejne indyjskie koncerny świadczące usługi informatyczne dla firm. Stąd będą walczyć o kontrakty w Europie. Zapowiada się ostra walka, choć bardziej o informatyków niż o klientów.

Cały polski eksport IT szacowany jest na 1 mld zł. Efektem najazdu hinduskich firm na nasz kraj będzie znaczące zwiększenie eksportu usług informatycznych. Przybędzie także pracy i zaostrzy się walka o fachowców - pisze "Rzeczpospolita".

Niebawem zacznie działać w Krakowie centrum outsourcingowe hinduskiego potentata HCL Technologies (1,3 mld USD przychodów). Do końca roku ma zatrudniać 250 polskich specjalistów. Przedwczoraj ogłoszono, że hinduski Infosys Technologies (numer trzy w tym kraju, przychody ok. 2 mld USD) przejmuje od Philipsa jego centrum usług w Łodzi.

Bazą dla europejskich kontraktów i strategii firmy ZenSar Technologies stał się Gdańsk, gdzie w maju otwarto centrum rozwojowe. Firma zapowiedziała zatrudnienie w ciągu trzech lat ok. 500 specjalistów.

Na tej trójce firm się nie kończy - niebawem można się spodziewać kolejnych kontraktów. W Krakowie rekrutację polskich pracowników prowadzi już Tata Consulting Services, największa hinduska firma usług IT. Na razie jednak nie ma żadnych informacji o planach tego koncernu w Polsce.

Gdy w czerwcu prezes europejskiego oddziału HCL Technologies Rajeev Sawhney ogłosił decyzję o lokalizacji nowego centrum w Polsce, nie krył, że istniejący już w Irlandii zatrudniający 2,3 tys. osób ośrodek nie jest w stanie zaspokoić potrzeb firmy.

Rynek usług outsourcingowych w Polsce nie jest zbyt duży, ocenia się go na nieco ponad 1 mld zł. Podobną wartość ma eksport oprogramowania i usług IT. Wtargnięcie na ten rynek hinduskich potentatów powinno wzbudzić popłoch w firmach oferujących podobne usługi. Tymczasem w rozmowach nie słychać niepokoju, tylko zaskoczenie.

Faktem jest, że gdy przedstawiciele hinduskich firm już dwa lata temu zaczęli robić rozeznanie w Polsce, mówili, że ich strategią będzie nearshoring, a więc lokalizacja centrów obsługi w pobliżu obsługiwanych klientów. Również analitycy rynku IT są zdania, że to nie tyle nasz rynek, ile bliskość wielkich europejskich klientów oraz dostępność wykwalifikowanej kadry zdecydowały o najeździe hinduskich firm.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!