Holandia pożegna się z Microsoftem?

Holandia pożegna się z Microsoftem?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przyszłym roku z urzędów w Holandii może zniknąć oprogramowanie Microsoftu - plan tamtejszego resortu gospodarki zakłada bowiem korzystanie z programów opartych na otwartym kodzie (tzw. open source)

Na pierwszy ogień pójdą urzędy centralne - one już w kwietniu mają być przygotowane do korzystania z programów biurowych, które odczytują dane w otwartym formacie ODF. Lokalna administracja ma na to czas do 2009 r. - informuje "Gazeta Wyborcza".

Holenderski resort gospodarki wyliczył, że tylko w urzędach zajmujących się rejestrami nieruchomości na przejściu na format ODF zaoszczędzi się blisko 9 mln dol. rocznie.

Pomysł Holendrów to zmartwienie dla Microsoftu - zagraża bowiem pozycji koncernu na rynku aplikacji biurowych. Dziś większość dokumentów elektronicznych powstała i powstaje w programach Microsoftu (m.in. Wordzie czy Excelu). Kłopot polega na tym, że tylko koncern wie, w jaki sposób dane są w nich zapisywane. To sprawia, że żadna inna spółka nie może w pełni dostosować swoich programów do rozwiązań Microsoftu. A to w praktyce oznacza, że administracja jest uzależniona od jednego producenta - wyjaśnia "GW".

Tego problemu nie ma z ODF, bo format jest dostępny dla wszystkich producentów oprogramowania (ale Microsoft go nie wspiera). Został też zaakceptowany jako standard ISO w 2006 r. I zyskuje w oczach urzędników - przejście na ODF zapowiedział kilka miesięcy temu rząd w RPA.

I choć takich inicjatyw nie jest na razie wiele, gigant z Redmond już wyczuł, że wiatr się zmienia. Microsoft postanowił przeforsować w ISO własny format Office Open XML. Ale spotkał się z silną krytyką - przeciwnicy OOXML wytykają mu m.in. to, że w specyfikacji znalazły się odniesienia do zamkniętych rozwiązań. W pierwszym głosowaniu OOXML przepadł - teraz Microsoft ma czas do lutego na ustosunkowanie się do kilku tysięcy uwag zgłoszonych przez komitety członkowskie ISO.

Plan holenderski dotyczy nie tylko pakietów biurowych. Nowe wytyczne mówią o tym, że instytucje rządowe powinny preferować oprogramowanie oparte na otwartym, ogólnodostępnym kodzie (tzw. open source) wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Do takich należy np. system operacyjny Linux konkurujący z Windowsem - na komputery z Linuksem przechodzą już urzędy w Amsterdamie, ale i w Monachium czy Wiedniu - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!