XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Horyzont 2020 szansą dla rozwoju innowacyjności w Polsce

Horyzont 2020 szansą dla rozwoju innowacyjności w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ukierunkowany na badania i innowacyjność program unijny Horyzont 2020 zastąpi program ramowy w sferze badań i rozwoju. Dla polskich firm badawczych, naukowców i przedsiębiorców jest on szansą na szersze włączenie się w ostrzejszą konkurencję po środki finansowe, którą trzeba wykorzystać.

Mówiono o tym podczas sesji EEC zatytułowanej „Horyzont 2020; polityka, nauka, biznes - współpraca dla konkurencyjności.”

- Nie są to łatwe pieniądze, a do ich pozyskania trzeba być dobrze przygotowanym i trzeba mieć doświadczenie - stwierdziła Grażyna Henclewska, wiceminister gospodarki.

Ministerstwo to widzi istotne, nowe podejście do finansowania nauki i badań w latach 2014-2020. Ma ono sprzyjać realizacji strategii Europa 2020, zakładającej m.in. odzyskanie przez UE wiodącej roli w sferze badań i rozwoju oraz nowoczesnych technologii.

Wśród zmian w podejściu do programu Horyzont, w porównaniu do 7PR, jest m.in. rozróżnienie na wsparcie na badania i na wdrożenia badań. „Dla innowacyjności istotne jest to, że znacząco zwiększa wysokość wsparcia dla komercjalizacji wyników badań, w szczególności projektów pilotażowych, demonstracyjnych, przedkomercyjnych zamówień publicznych” - dodała wiceminister.

Jako priorytetowe, program ten wyznacza wsparcie określonych technologii, począwszy od fotoniki, mikro- i nanotechnologii, po zaawansowane materiały i zaawansowane systemy produkcyjne. Wyznacza on również obszary innowacji społecznych, bowiem mają one wpływ na zrównoważony rozwój.

Nowe jest też to, że określono szczególną rolę dla sektora MSP w procesie komercjalizacji badań, poprzez nowe instrumenty finansowe i specjalny budżet dla nich.

W debacie mówiono o tym co trzeba zrobić, aby zwiększyć udział Polski w programie Horyzont-2020. „Myślę, że przede wszystkim musimy zbudować lepszy system wsparcia dla uczestników, czyli przedsiębiorstw i firm badawczych” - stwierdził Jacek Guliński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Resort ten planuje wprowadzić tu kilka zmian i nowości.

Uczestnicy debaty niemal jednogłośnie zgodzili się, że stan polskiej nauki nie jest tak zły, jak się zwykło mówić powszechnie. „Pod względem liczby projektów badawczych, zajmujemy w UE 11 miejsce, wyprzedzając wiele krajów, które przeznaczają na sferę B+R 2-3 razy większe kwoty” - powiedział Andrzej Siemiaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Horyzont 2020 szansą dla rozwoju innowacyjności w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!