Hyperloop może połączyć Bratysławę z Wiedniem i Budapesztem

Hyperloop może połączyć Bratysławę z Wiedniem i Budapesztem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele Hyperloop Transportation Technologies (HTT), czyli systemu transportu wysokich prędkości, rozmawiali w tym tygodniu z władzami Słowacji na temat ewentualnego połączenia Bratysławy ze stolicami sąsiednich państw - Austrii i Węgier.

"Słowacja jest liderem w dziedzinie motoryzacji, nauk dotyczących materiałów, a także przemysłu energetycznego, czyli obszarów, które stanowią integralną część projektu Hyperloop" - podkreślił w oświadczeniu szef HTT Dirk Ahlborn.

"Obecność (systemu) Hyperloop w Europie wpłynie na rozwój współpracy i innowacji wewnątrz samej Słowacji jak i w Europie" - dodał.

Portal PC Mag przypomina, że podróż samochodem z Bratysławy do Wiednia trwa ok. godziny, a dzięki wykorzystaniu systemu kapsuł Hyperloop można być skrócona do ok. ośmiu minut. Dzięki systemowi transportu wysokich prędkości ze stolicy Słowacji do Budapesztu można by się dostać natomiast w ok. 10 minut. Samochodem taka podróż zabiera ok. dwie do trzech godzin.

"Hyperloop w Europie doprowadziłby do połączenia miast w niespotykany do tej pory sposób. Tego typu system przedefiniuje pojęcie transportu (ludzi) i doprowadzi do zwiększenia transgranicznej współpracy" - mówił minister gospodarki Słowacji Vazil Hudak.

Projekt Hyperloop jest pomysłem szefa Tesli i SpaceX Elona Muska. W sierpniu 2013 roku ogłosił plan wart 6 mld dolarów, który doprowadziłby do połączenia Los Angeles i San Francisco. Podróż specjalnymi kapsułami miałaby trwać 30 minut. Jednak w pewnym momencie Musk zrezygnował z finansowania projektu i postanowił przekazać go zainteresowanym stronom - w tym wypadku HTT.

W styczniu br. HTT ogłosiło, że otrzymało od kalifornijskiego hrabstwa King pozwolenie na budowę toru próbnego o długości ponad 8 km. Prace mają potrwać do 2018 roku kiedy cała infrastruktura zostanie oddana do użytku. Tam system będzie sprawdzany.

Według założeń Muska podróż Hyperloop będzie odbywać się wewnątrz stalowych kapsuł poruszających się z prędkością ponad 1,2 tys. km/h. Szef Tesli tłumaczył wcześniej, że Hyperloop ma stanowić połączenie samolotów Concorde, działa elektromagnetycznego (railgun) ze stołem do air hokeja. Kapsuły mają być wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w specjalnej rurze łączącej miejsce docelowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hyperloop może połączyć Bratysławę z Wiedniem i Budapesztem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!