XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

IATA: linie lotnicze zarobią w 2014 roku 19,9 mld dolarów

IATA: linie lotnicze zarobią w 2014 roku 19,9 mld dolarów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Linie lotnicze zarobią w tym roku 19,9 mld dolarów - poinformował w środę dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Tony Tyler. To więcej niż wskazywały prognozy z czerwca, według których miało to być 18 mld USD.

Szef IATA przedstawił w Genewie najnowszą prognozę dla branży lotniczej. Jak zaznaczył, w porównaniu z ostatnimi danymi organizacji zyski branży lotniczej będą lepsze jeśli chodzi o ten rok, jak również o rok 2015. Według prognoz IATA w przyszłym roku światowe linie lotnicze mają zarobić 25 mld dolarów.

Jak wyjaśniał Tyler, korekta prognozy w górę związana jest przede wszystkim z niższymi cenami paliwa lotniczego, z wprowadzonymi przez niektórych przewoźników programami restrukturyzacyjnymi, a także z ogólną poprawą światowej gospodarki.

"Poprawiają się perspektywy branży. Wzrośnie światowe PKB, a spadek cen ropy także wzmocni kondycję finansową przewoźników. Według naszych szacunków w przyszłym roku zarobią oni ok. 25 mld dolarów. Jednak branża lotnicza narażona jest na pewne zagrożenia, dotyczy to m.in. konfliktów w niektórych regionach, czy też słabych ekonomicznie gospodarek" - powiedział na konferencji prasowej Tyler.

Według IATA w tym i w przyszłym roku linie we wszystkich regionach świata poprawią swoje finanse. Dotyczy to również Europy, gdzie kryzys w strefie euro najbardziej dotknął przewoźników tego kontynentu. Zdaniem IATA zysk europejskich przewoźników w bieżącym roku wyniesie 2,7 mld dolarów, w przyszłym roku może to być nawet 4 mld dolarów.

Zgodnie z prognozą najwięcej jednak w tym roku zarobią linie lotnicze z Ameryki Północnej - 11,9 mld dolarów, w przyszłym roku może to być 13,2 mld dolarów. Przewoźnicy z regionu Azji i Pacyfiku w tym roku będą mieli 3,5 mld dolarów zysku, a w przyszłym - 5 mld USD. W przypadku linii lotniczych z Bliskiego Wschodu w tym roku zarobią 1,1 mld dolarów, a w 2015 - 1,6 mld USD. Przewoźnicy z krajów Ameryki Łacińskiej w bieżącym roku uzyskają 700 mln dolarów, a w przyszłym 1 mld USD. Jeśli chodzi o linie z regionu Afryki, to według prognoz w tym roku wyjdą na zero, a w przyszłym roku mogą uzyskać 200 mln dolarów.

Według IATA ceny paliwa lotniczego spadają; są niższe niż te z lat 2012 i 2013. W tym roku - jak podała IATA - średnia cena baryłki ropy Brent wynosiła 101,4 USD, a w przyszłym roku - według prognoz organizacji - będzie to ok. 85 dolarów.

Wzrasta również popyt na podróże. W tym roku światowi przewoźnicy przewiozą 3,306 mld pasażerów, a w przyszłym - według prognoz - 3,530 mld. "Według naszych prognoz w przyszłym roku średnio linie lotnicze będą zarabiać ok. 7 dolarów na pasażerze" - powiedział Tyler. W tym roku było to ok. 6 dolarów.

IATA zrzesza 250 linii lotniczych, w tym PLL LOT, zapewniając ponad 84 proc. światowego ruchu lotniczego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IATA: linie lotnicze zarobią w 2014 roku 19,9 mld dolarów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!