Igrzyska przenoszą się z telewizji do internetu

Igrzyska przenoszą się z telewizji do internetu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

To pierwsze igrzyska olimpijskie relacjonowane w internecie na taką skalę. I kolejne, które TVP zamknie stratą.

"Zajrzałem do ExCel Center, gdzie Sylwia Gruchała powalczy jutro o medal, ale dziś tam jeszcze trwa piłowanie, młotkowanie i budowanie... I myśmy drżeli, że nie zdążymy z Euro!" - pisze na Twitterze Michał Pol, dziennikarz serwisu Sport.pl należącego do Agory (wydawca "Gazety Wyborczej"). Wrażeniami i wiadomościami z imprezy dzielą się też sponsorzy, organizatorzy i sami sportowcy. "Moją pierwszą przeciwniczką będzie Julia Goerges w turnieju olimpijskim. Zagramy najprawdopodobniej w niedzielę. Tym razem nie musimy grać na biało :) Zgadnijcie, w jakich kolorach wystąpię..." - pisze tenisistka Agnieszka Radwańska.

Po raz pierwszy w historii igrzysk media społecznościowe są tak silne - Twitter ma 140 mln użytkowników na całym świecie (cztery lata temu podczas igrzysk w Pekinie miał niecałe 3 mln), a Facebook - 901 mln (cztery lata temu było ich 100 mln). To też pierwsze igrzyska z tabletami. Według Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) tych serwisów używa obecnie ponad tysiąc byłych i aktualnych olimpijczyków.

- W mediach społecznościowych będzie więcej relacji niż kiedykolwiek - powiedział agencji AFP Ian Maude, analityk z firmy Enders Analysis. Do pełnej kontroli nad tym, co z olimpiady do sieci wrzucą użytkownicy, dąży MKOl. Dlatego stworzył specjalny serwis dla użytkowników Facebooka i Twittera ułatwiający fanom znalezienie ulubionych sportowców w mediach społecznościowych, ale 70 tys. wolontariuszy zakazał używania mediów społecznościowych. Ku zaskoczeniu mediów MKOl wprowadził też zakaz dzielenia się internetem z urządzeń mobilnych na obiektach olimpijskich. A komitety olimpijskie z Australii i Grecji już zakazały używania mediów społecznościowych wybranym sportowcom, choć głównie z powodu niefrasobliwości zawodników, a nie przecieków (grecka lekkoatletka Voula Papachristou została wykluczona z igrzysk za rasistowski wpis na Twitterze).

Jednak pierwsze szczegóły dotyczące piątkowej ceremonii otwarcia, czyli widowiska o budżecie 32 mln euro, i tak wyciekły już we wtorek, po próbie generalnej. Sprawcami byli głównie widzowie.

Po raz pierwszy w historii wiele stacji telewizyjnych, które zapłaciły setki milionów euro za wyłączność na transmisje z Londynu, postanowiło pokazywać prawie całą imprezę na żywo. Podobnie jak amerykańska NBC, francuska France Télévisions czy brytyjska BBC polska telewizja publiczna zaoferuje w sieci aż 16 równolegle nadających na żywo darmowych kanałów z różnymi dyscyplinami. Na urządzeniach mobilnych z systemem Android można oglądać je za pośrednictwem aplikacji, którą nadawca przygotował wraz z Samsungiem.

Marian Kubalica, wiceszef TVP Sport, zaznacza jednak, że 12 z 16 kanałów produkuje na poszczególnych arenach firma wynajęta przez MKOl, co oznacza, że nie wszystkie pokazywane tam konkurencje będzie można oglądać z polskim komentarzem. Łącznie z dostępnymi na żądanie skrótami i klipami TVP pokaże w sieci 2 tys. godzin materiału, czyli tyle samo co cztery lata temu. Dla porównania na antenach telewizyjnych nadawca zamierza wyemitować 750 godzin relacji (w tym 450 godzin transmisji). Użytkownicy portalu i aplikacji będą mogli wybierać, którą z konkurencji chcą oglądać w danym czasie, a następnie obejrzeć wszystkie retransmisje, skróty i klipy w formie "wideo na żądanie". - Nasza infrastruktura jest przygotowana do obsługi ponad 100 tys. jednoczesnych strumieni wideo - powiedział nam Kubalica.

Od strony biznesowej igrzyska olimpijskie zawsze były trudną imprezą, bo nigdy nie przyciągały aż tylu widzów co piłka nożna. Ze względu na różnice czasu poprzednie igrzyska w Pekinie gromadziły średnio 1,3 mln widzów, podczas gdy Ateny przyciągały do ekranów aż 2,4 mln osób. Dla porównania: Euro 2012 śledziło średnio 7,5 mln widzów. Zatem potencjał reklamowy igrzysk w Londynie jest nieporównanie mniejszy. Dom mediowy Starlink szacuje, że łączne wpływy TVP z Euro 2012 wyniosły 40 mln zł netto, a telewizja publiczna przyznaje, że zamknęła imprezę stratą.

- W przypadku igrzysk będzie podobnie, chociaż nie aż w takich kwotach - mówi Juliusz Braun, prezes TVP. - Mogę powiedzieć, że przychody reklamowe z igrzysk w Londynie będą większe niż w przypadku poprzedniej imprezy w Pekinie [były na poziomie 10 mln zł].

Polscy reklamodawcy ograniczyli wydatki na czas Euro 2012, m.in. w obawie przed szumem reklamowym, i to samo zamierzają zrobić firmy brytyjskie. "Financial Times" zwraca uwagę na to, że o ile na początku roku stacje telewizyjne zakładały wzrost przychodów w tym okresie o blisko 5 proc. rok do roku, ale dziś domy mediowe prognozują spadek o 8-10 proc. Wielu reklamodawców zakłada, że relacje z igrzysk w BBC będą górować w krzywych oglądalności. Problem w tym, że BBC nie nadaje reklam, więc firmy nie mogą ulokować budżetów bezpośrednio przy transmisjach z imprezy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Igrzyska przenoszą się z telewizji do internetu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!