Ile miejsc pracy zniknie na skutek rozwoju nowych technologii? Anglicy policzyli

Ile miejsc pracy zniknie na skutek rozwoju nowych technologii? Anglicy policzyli
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

35 proc. miejsc pracy wykonywanych przez 10,8 mln ludzi może w najbliższych 10-20 latach ubyć z brytyjskiego rynku pracy dzięki nowoczesnym technologiom IT, cyfryzacji i robotyzacji - wynika z wspólnego raportu Deloitte i uniwersytetu w Oksfordzie.

Za najbardziej niepewne uznano prace polegające na wykonywaniu powtarzalnych czynności. Mowa tu o pracach urzędniczych, administracyjnych, przy sprzedaży, a także w budownictwie, górnictwie, energetyce i produkcji.

Stosunkowo bezpieczniejsze są prace wymagające kreatywnego podejścia, wiedzy i myślenia, których nie da się zmechanizować. Są to m.in. prace inżynieryjne, w sektorze informatyki i cyfryzacji, badaniach naukowych itp. Ich rolą będzie obmyślanie usług i technologii zdolnych przejąć niektóre prace od ludzi.

Naporowi technologii i cyfryzacji oprą się też zawody wymagające umiejętności w kontaktach międzyludzkich, np. w managemencie, mediach, zawodach prawniczych, służbie zdrowia, usługach finansowych i takie, w których potrzeba artystycznego talentu.

"Postępy technologii stwarzają ryzyko stworzenia społecznej podklasy nisko wykwalifikowanej siły roboczej, której prace zostały zautomatyzowane" - napisano w raporcie z poniedziałku. Pracodawcy, rząd i system oświaty powinny podjąć działania uwzględniające te długofalowe trendy - sądzą autorzy raportu.

Lepszą przyszłość na rynku pracy mają pracownicy obeznani z informatyką, potrafiący zarządzać zespołem ludzkim, twórczy, przedsiębiorczy i posiadający praktyczny zmysł rozwiązywania problemów, a więc ze zdolnościami, których nie zastąpi rozwój technologii.

Aktywnych na brytyjskim rynku pracy jest 30,76 mln ludzi. W trakcie badań wyszło na jaw, że w Londynie od 2001 r. zatrudnienie w bibliotekach publicznych zmniejszyło się o 65 proc., a w pracach sekretarskich mniej więcej o 50 proc. Tempo redukcji miejsc pracy, głównie nisko- i średnio wykwalifikowanych oceniono na 2-3 proc., choć ubytek rekompensuje tworzenie wykwalifikowanych miejsc pracy i rozwój nowych gałęzi gospodarki.

Współautor raportu Angus Knowles-Cutler ocenia, że w ciągu najbliższych siedmiu lat w brytyjskiej metropolii powstanie netto 300 tys. nowych wykwalifikowanych miejsc pracy. W rankingu miast największą w świecie liczbę wysoko wykwalifikowanych pracowników ma Londyn - 1,5 mln przed Nowym Jorkiem 1,12 mln.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ile miejsc pracy zniknie na skutek rozwoju nowych technologii? Anglicy policzyli

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!