XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Inauguracja Narodowego Laboratorium Technologii Kwantowych

Inauguracja Narodowego Laboratorium Technologii Kwantowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za ponad 47 milionów złotych powstanie Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych. Utworzy je konsorcjum siedmiu polskich instytucji naukowych, a sfinansuje Unia Europejska. Spotkanie inaugurujące działalność Laboratorium odbyło się w poniedziałek na Uniwersytecie Warszawskim.

"Laboratorium ma być ogólnopolską platformą współpracy i wymiany doświadczeń nad technologiami kwantowymi" - powiedział podczas inauguracji, koordynator inicjatywy prof. Czesław Radzewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak podkreśliła rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, tworząc konsorcjum, fizycy zajmujący się technologiami kwantowymi chcieli pokazać jak silny tworzą zespół. Właśnie integrowanie środowiska i tworzenie silnych zespołów naukowych daje możliwość praktycznego zastosowania technologii kwantowych.

W ramach konsorcjum mają powstać cztery nowe pracownie naukowe, a około dwadzieścia już istniejących będzie zmodernizowanych i wyposażonych w nowoczesny sprzęt.

Jak wyjaśnił prof. Radzewicz, otrzymane fundusze Laboratorium przeznaczy również na szkolenia dla młodych naukowców: doktorantów i studentów. Jest to szczególnie ważne ponieważ w tej chwili podstawowym ograniczeniem dla rozwoju badań w Polsce jest nie brak sprzętu, ale niewystarczająca liczba młodych ludzi, którzy chcieliby zajmować się pracą naukową.

"Fizyka bez doświadczeń jest nauką mdłą i dlatego Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych ma promować grupy doświadczalne" - zaznaczył koordynator.

Organizatorzy zamierzają sprawować opiekę nad rozproszonymi grupami badawczymi zajmującymi się technologiami kwantowymi i położyć nacisk na sferę doświadczalną. Obecnie w polskiej fizyce przeważają bowiem teoretycy.

Interdyscyplinarne badania prowadzone przez naukowców z nowej placówki w dziedzinie inżynierii kwantowej mogą mieć znaczenie dla rozwoju technologii informacyjnych, metrologii, nawigacji, inżynierii materiałowej, ochrony zdrowia i ochrony środowiska.

Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych jest wspólnym projektem sześciu polskich uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego - koordynatora projektu, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Łódzkiego i Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

Pierwsze zebranie zespołu założycielskiego nowej placówki odbyło się wiosną 2008 roku. Na inicjatywę przyznano 47 milionów złotych dofinansowania. Pieniądze pochodzą z unijnego programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka". Ze środków tych co kwartał do poszczególnych laboratoriów będzie dostarczana niezbędna aparatura. Część urządzeń pracownie otrzymają w tym roku, a część w 2010 - wyjaśnił prof. Radzewicz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inauguracja Narodowego Laboratorium Technologii Kwantowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!