Informatyczna polisa od zakłóceń w funkcjonowaniu firmy

Informatyczna polisa od zakłóceń w funkcjonowaniu firmy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ciągłość funkcjonowania (Business Continuity) jest dla coraz większej liczby firm warunkiem skutecznego działania. Dla niektórych branż, np. energetycznej, to kwestia wręcz krytyczna. Rosną więc inwestycje w odpowiednie systemy, w szczególności zaś - w zapewniające pełne bezpieczeństwo Centra Przetwarzania Danych.

Sytuacje kryzysowe, mogące stanowić zagrożenie dla egzystencji firmy, obejmują szerokie spektrum wydarzeń. Ich wspólną cechą jest utrudnienie lub uniemożliwienie wykorzystania tych zasobów, które są niezbędne do realizacji najistotniejszych procesów biznesowych.

Oprócz katastrof, takich jak pożar, powódź, czy zawalenie się budynku, coraz częściej menedżerom spędza sen z powiek ryzyko utraty istotnych danych czy unieruchomienie infrastruktury informatycznej.

Utrata danych dla wielu firm może oznaczać natychmiastowy kryzys i przerwanie działalności, czego skutki od razu odczuli by klienci firmy.

Rozwiązaniem, które pozwala uchronić firmę przed tego rodzaju zagrożeniem, jest budowa kompleksowego Data Center. Budowa obejmuje prace projektowe, dostawę sprzętu i oprogramowania, wdrożenie oraz konieczne szkolenia dla pracowników.

Najważniejszym elementem kompleksowej budowy centrum jest zaprojektowanie całego systemu tak, żeby spełniał wszystkie przepisy i normy prawne oraz standardy obowiązujące w koncernie. No i, oczywiście, zapewniał absolutną ciągłość funkcjonowania.

"Sercem" przykładowego projektu tego rodzaju, przedstawionego przez firmę Asseco Systems są: platforma, serwery i infrastruktura produkcji Sun Microsystems, pracująca pod kontrolą systemu operacyjnego Solaris, dla zastosowań bazodanowych i systemu bilingowego. Z kolei poszczególne aplikacje zostały ulokowane na serwerach kasetowych HP Blade.

Aby efektywnie wykorzystać zasoby serwerów kasetowych posłużono się także narzędziami wirtualizacji, umożliwiającymi m.in. szybkie przywracanie systemów po awarii i łatwą rozbudowę środowiska o kolejne serwery wirtualne. Kopie zapasowe danych zostały zapewnione poprzez zastosowanie modularnej biblioteki taśmowej Sun StorageTek z wykorzystaniem oprogramowania Sun EBS oraz Legato Networker.

Został również zaprojektowany i wdrożony system usług katalogowych w oparciu o Microsoft Active Directory, którego zadaniem jest obsługa, autoryzacja i autentykacja wszystkich użytkowników. Za kontrolę dostępu do Data Center i uwierzytelnianie użytkowników odpowiada oprogramowanie firmy Check Point oraz Citrix Access Gateway. Dostęp do aplikacji w Data Center dla użytkowników jest możliwy poprzez platformę Citrix lub serwery WWW. Do równoważenia obciążenia serwerów została zastosowana para urządzeń Citrix NetScaler.

Wszystkie kluczowe elementy w Centrum Przetwarzania Danych są oczywiście redundantne, co zapewnia bezpieczeństwo i ciągłość pracy, a co najważniejsze - bezprzerwowy dostęp do wszystkich aplikacji.

Wdrożenie i uruchomienie tak zaprojektowanego Data Center przynosi firmie wymierne korzyści. Po pierwsze, zyskuje pełne bezpieczeństwo posiadanych zasobów umożliwiające ciągłość działania. Po drugie, dzięki standaryzacji całego systemu może zmniejszyć koszty utrzymania oraz serwisu posiadanej infrastruktury. Po trzecie, zasoby mogą się stać efektywniej wykorzystywane, a zarządzanie nimi zautomatyzowane i znacznie uproszczone.

I w końcu po czwarte, osoby decyzyjne z odpowiednich pionów firmy mogą otrzymać dostęp nie tylko do pełnych danych, ale też do wspólnych aplikacji ułatwiających zarządzanie prowadzonymi przedsięwzięciami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Informatyczna polisa od zakłóceń w funkcjonowaniu firmy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!