XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Informatyka stanie się podporą energetyki

Informatyka stanie się podporą energetyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Producenci systemów informatycznych mają w ofercie liczne rozwiązania przeznaczone dla przedsiębiorstw świadczących usługi na skalę masową, np. dostawców energii elektrycznej.

Od 1 lipca energia elektryczna stała się towarem podlegającym prawom rynku - obrót nią został uwolniony. Dostawami prądu zajęli się tzw. operatorzy systemów dystrybucyjnych, a sprzedażą energii przedsiębiorstwa obrotu. Wprowadzenie reguł wolnorynkowych mobilizuje do podnoszenia jakości usług - np. do dodatkowych ułatwień w płaceniu rachunków. Szybka obsługa klientów staje się jednym z elementów ułatwiającym walkę o odbiorców - czytamy w "Pulsie Biznesu".

W przypadku dostawców energii elektrycznej właściwa i szybka obsługa klientów stanowi niejednokrotnie czynnik decydujący o uzyskaniu przewagi konkurencyjnej. System informatyczny służy nie tylko do szczegółowego rozliczania klientów, stanowi także narzędzie kształtowania prawidłowych relacji ze wszystkimi odbiorcami. Rozwiązanie zapewnia centralne zarządzanie kasami w całym przedsiębiorstwie niezależnie od ich liczby i rozproszenia, usprawnia i ułatwia pracę kasjerów oraz dostarcza bieżącej informacji o stanie gotówki w kasach - wyjaśnia "PB".

Czas obsługi jednego klienta spada średnio do 1 minuty, co ma niebagatelny wpływ na ogólne zadowolenie klientów, którzy nie muszą już czekać na dokonanie wpłaty w długich kolejkach. Czas przeznaczony na sprawy związane z wpłatami został ograniczony do minimum. Dzięki dostępowi do informacji m.in. o liczbie zrealizowanych operacji w konkretnym czasie, zapewniona jest pełna kontrola wydajności pracy kasjerów.

Specjalistyczne oprogramowanie ułatwia przyjmowanie wszelkiego rodzaju wpłat - nie tylko związanych z działalnością danego przedsiębiorstwa (wpłaty od klientów), lecz także tzw. wpłat obcych - czyli obsługę innych firm, z którymi podpisane są odpowiednie umowy. System umożliwia także realizację operacji, których identyfikacja nie odbywa się za pomocą kodu kreskowego, na przykład dotyczących rozliczeń z kontrahentami i pracownikami czy z systemami billingowymi.

Wszystkie operacje kasowe (KP, KW) poza dekretowaniem raportów mogą być wykonywane przez przeszkolonych kasjerów. Dane wprowadzane przez obsługujących kasy są następnie wykorzystywane do procesu automatycznego dekretowania raportów. Raport jest zamykany w momencie rejestracji wszystkich dowodów przychodów i rozchodów.

Jak czytamy w "PB", aplikacje pomagają w realizacji wszelkiego typu operacji związanych z wypłatami - np. rozliczeniu nadpłaty. Informacje o wypłatach po rejestracji w kasie są kierowane do odpowiedniego systemu billingowego. Wszystkie wpłaty od klientów własnych, i obcych, na życzenie użytkownika mogą być grupowane w jeden zbiorczy dokument KP, który jest następnie zapisywany w raporcie kasowym. Na podstawie raportu kasowego sporządzany jest rejestr kasowy, który zawiera informacje m.in. o operacjach kasjera, sumie przychodów i rozchodów oraz saldzie początkowym i końcowym w danym dniu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Informatyka stanie się podporą energetyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!