Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Informatyzacja małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce

Autor: wnp.pl (WGK)
05-11-2015 10:00
Informatyzacja małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce

Większość firm postrzega ogólny poziom informatyzacji u siebie jako wysoki

Fot. Fotolia

Według nowego raportu Orange Insights 71 proc. respondentów z sektora MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) uważa, że poziom informatyzacji ich firm jest wysoki. Według co czwartego badanego najważniejszy trend w informatyzacji to dynamiczny rozwój systemów informatycznych wspierających rozwój firmy. 88 proc. firm stosuje programy antywirusowe, a 35 proc. backupowe. U ponad połowy badanych firm (55 proc.) osobą odpowiedzialną za IT jest zewnętrzny współpracownik.

Badania Orange Insights wśród działających w Polsce przedsiębiorców (do 250 pracowników) prowadzi ICAN Research na zlecenie Orange Polska. Pytania dotyczą postrzegania informatyzacji w przedsiębiorstwach przez ich przedstawicieli.
Większość badanych firm postrzega ogólny poziom informatyzacji swojej firmy jako wysoki. Jednak respondenci pytani o najważniejsze ich zdaniem trendy w informatyzacji nie udzielają już tak zgodnych odpowiedzi. Dla co czwartej firmy (25 proc. wskazań) najważniejszym trendem w informatyzacji jest dynamiczny rozwój systemów informatycznych wspierających rozwój firmy. 23 proc. badanych firm największe znaczenie przypisuje rozwojowi internetowych narzędzi handlowych (np. sklepom internetowym, czy zamawianiu usług przez internet). Na trzeciej pozycji firmy wymieniały rozwój współpracy z zewnętrznymi specjalistami, w tym zlecanie części działań firmy na zewnątrz (18 proc.).

Zaplecze informatyczne małych i średnich firm

Badane firmy powszechnie używają komputerów - laptopów i komputerów stacjonarnych (98 proc. wskazań). Średnio posiadają około 13 komputerów. Zdecydowana większość korzysta również z telefonów stacjonarnych i komórkowych/smartfonów. Tablety używane są natomiast w co trzecim przedsiębiorstwie (36 proc.). W tym przypadku średnio na firmę przypadają 4 tablety. Praktycznie taka sama liczba przedsiębiorstw wykorzystuje oba rodzaje telefonii – komórkową i stacjonarną (87 i 86 proc. odpowiedzi). Średnio w firmach z sektora SME w użyciu jest od 4 do 11 telefonów. 62 proc. korzysta z własnych serwerów, średnio posiadając dwa takie urządzenia. Prawie połowa badanych firm korzysta w swojej działalności biznesowej z komunikatorów: tekstowych – 45 proc., głosowych – 30 proc., wideo – 16 proc.

Problemy z bezpieczeństwem

Małe i średnie firmy najczęściej nie stosują wielowarstwowych zabezpieczeń IT, wybierają tylko podstawowe programy antywirusowe (88 proc. wskazań). Co drugie przedsiębiorstwo (53 proc.) zabezpiecza swoje dane poprzez odgórną politykę haseł ustalanych i zarządzanych przez firmę. Z kolei niecała połowa badanych firm (46 proc.) szyfruje pocztę e-mail. Jedynie co trzecia firma korzysta z backupu danych (35 proc.), w tej liczbie aż 88 proc. ma ten proces zautomatyzowany. Co ciekawe, backup jako środek zabezpieczający firmowe dane, częściej stosują podmioty, które nie uważają bezpieczeństwa IT za obszar kluczowy dla swojej działalności.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP