PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Informatyzacja ochrony zdrowia pod znakiem zapytania

Autor: Daniel Mieczkowski/Rynek Zdrowia
03-02-2012 08:10
Informatyzacja ochrony zdrowia pod znakiem zapytania
fot. PTWP

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wstrzymało certyfikację wydatków dla Komisji Europejskiej, ponoszonych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w ramach dotacji unijnych. Kwota jeszcze nie zrefundowanych, planowanych wydatków CSIOZ we wszystkich realizowanych projektach to blisko 665 mln zł.

Z informacji uzyskanych przez portal rynekzdrowia.pl od Piotra Popy, dyrektora biura ministra rozwoju regionalnego, wynika, że na podjęcie decyzji o wstrzymaniu certyfikowania wydatków CSIOZ miały wpływ informacje o wynikach kontroli NIK.
Popa podkreśla, że decyzja ta na razie nie wpływa na samą realizację projektu. - Wydatki mogą być w dalszym ciągu ponoszone - stwierdza.

765,9 mln zł do wydania

Z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że CSIOZ prowadzi obecnie dwa przedsięwzięcia finansowane ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Łączna wartość projektów prowadzonych przez CSIOZ to 765,9 mln zł, natomiast łączna kwota planowanego dofinansowania unijnego to 727,6 mln zł.

Głównym projektem prowadzonych przez CSIOZ jest P1 czyli "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych". Drugim przedsięwzięciem jest "Platforma udostępniania on-line przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych".

Dalsza refundacja kosztów w obu głównych projektach finansowanych ze środków unijnych została przez KE wstrzymana, ze względu na niepokojące informacje o niekorzystnym dla Centrum raporcie NIK.

Co wykryła NIK

Najwyższa Izba Kontroli w wystąpieniu pokontrolnym wskazuje m.in. na opóźnienia, niewystarczającą współpracę pomiędzy CSIOZ i NFZ oraz naruszenie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Izba zwróciła uwagę na niekorzystną, dużą rotację kadry w CSIOZ oraz małą liczbę pracowników o wysokich kwalifikacjach.

W ocenie NIK CSIOZ nie posiada wystarczającej zdolności instytucjonalnej do realizacji tak złożonych projektów informatycznych.

Za niegospodarne działanie NIK uznało m.in. uregulowanie faktury za wykonanie studium wykonalności projektu P1 przez Ernst&Young (wartego 4,9 mln zł) przed merytorycznym odbiorem opracowania.

Podczas komisji odwoławczej NIK dyrektor CSIOZ przyznał, że wypłata należności dla Ernst&Young nastąpiła na podstawie faktury opisanej przez pracownika, z którym obecnie jednostka jest w sporze. Ponadto szef Centrum nie zaprzeczył, że w momencie dokonania płatności CSIOZ posiadało tylko jedną z trzech zamówionych ekspertyz.

W ocenie NIK nie zachodziły też przesłanki, umożliwiające udzielenie zamówienia w trybie "z wolnej ręki" firmie Milstar na łączne wynagrodzenie nieprzekraczające 169,3 tys. zł.

Izba odrzuciła tłumaczenia CSIOZ

NIK w uchwale komisji odwoławczej odrzucił większość zastrzeżeń, które do wystąpienia pokontrolnego zgłosił dyrektor CSIOZ Leszek Sikorski.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 100 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

716 069 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP