PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Innowacja podstawą rozwoju gospodarczego

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
15-05-2012 18:33
Innowacja podstawą rozwoju gospodarczego
Fot. fotolia

Innowacyjność gospodarki jest kluczowym elementem jej sprawnego funkcjonowania - zgodnie podkreślali uczestnicy sesji "Wspólna europejska polityka rozwoju kluczowych technologii przyszłości", odbywającej się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W 2009 roku Komisja Europejska dokonała w ramach technologii grupy KET (Key Enabling Technologies) identyfikacji sześciu obszarów, które będą mieć decydujące znaczenie dla rozwoju gospodarki krajów Wspólnoty i podniesienia jej konkurencyjności. W grupie technologii KET znalazły się: nanotechnologia, mikro i nanoelektronika, biotechnologia przemysłowa, fotonika, zaawansowane materiały oraz zaawansowane systemy wytwarzania.
Ukierunkowanie działalności na technologie grupy KET tworzy szanse, których nie dają tradycyjne technologie. Produkty oparte na KET wchodzą na nowe sektory rynku.

- Europa dysponuje ogromnym potencjałem badawczym, ale brakuje jednolitego działania - podkreślał Piotr Skurzyński, ekspert Grupy Roboczej Komisji Europejskiej ds. KET. - Dlatego w pracach nad budżetem unijnym do 2020 roku należy uwzględnić, jakie projekty badawcze w ramach KET będą realizowane w przyszłości i gdzie dokonać rewizji.
Jednocześnie trzeba dofinansować kluczowe technologie. Ponadto wzmocnić udział małych i średnich firm w realizacji projektów z zakresu KET. Warto też rozwijać technologie niszowe. Trzeba przy tym zwiększyć wsparcie dla regionalnych klastrów i centrów badawczych. Ważne przy tym jest to, by dążyć do integracji badań i nie powielać tych samych projektów. Konieczne jest przyjęcie nowych zasad i mechanizmów wykorzystania funduszy przeznaczonych na wsparcie innowacyjnego rozwoju przemysłu.

Jak dodał Maciej Adamkiewicz, prezes spółki Adamed wykorzystanie nowoczesnych technologii KET, takich jak fotonika, nanotechnologia, mikroelektronika czy biotechnologia przyczyni się do wzrostu w wielu sektorach gospodarki oraz zwiększy konkurencyjność firm.

Jak podkreślali uczestnicy debaty, sytuacja polskiej techniki w zakresie wdrażania kluczowych technologii przyszłości nie jest zadawalająca. Luka technologiczna w stosunku do rozwiniętych gospodarek świata, także do wysoko uprzemysłowionych krajów Unii Europejskiej, jest znacząca.

Polskie firmy, w porównaniu do zagranicznych, są słabe kapitałowo. Dlatego też unikają realizacji projektów obarczonych ryzykiem. Na krajowym rynku trudno znaleźć zewnętrzne źródła finansowania nowoczesnych projektów. W odróżnieniu od krajów zachodnich rodzime fundusze venture capital oraz tak zwani "aniołowie biznesu" dysponują niewielkimi środkami finansowymi.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

16 377 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

728 669 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP