Innowacje albo stagnacja

Innowacje albo stagnacja
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Innowacje - to ostatnio modne słowo, także w ustach polityków. To dobrze, bo jest to najpoważniejsze wyzwanie, przed jakim stanęła polska gospodarka i polscy przedsiębiorcy. A skoro tak, to tego tematu nie mogło zabraknąć na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w dniach 20-22 kwietnia. Co więcej, będzie on jednym z wiodących wątków tej imprezy - zostanie mu poświęconych kilka sesji, będzie się zapewne też przewijał przez kolejne debaty.

Bez innowacji nie wejdziemy na wyższy poziom rozwoju i utkniemy w pułapce średniego dochodu - twierdzi zgodny chór ekonomistów, polityków przedsiębiorców. I mimo tej powszechnej zgody Polska w rankingach innowacyjności plasuje się zazwyczaj pod koniec stawki. Wszyscy obserwujący postępy innowacji - i teoretycy i praktycy biznesu - podkreślają jednak, że ostatnie kilkanaście miesięcy przyniosło ożywienie. Rośnie świadomość potrzeby innowacji w firmach, które coraz częściej zdają sobie sprawę, że jeżeli myślą o utrzymaniu konkurencyjnej pozycji na międzynarodowych rynkach - a w dłuższej perspektywie także na lokalnym rynku - musza się unowocześniać.

- Innowacje w przypadku naszej firmy to nie moda, a przymus - twierdzi Herbert Wirth, prezes KGHM, firmy, która jest jednym z polskich liderów innowacji. Wirth marzy (i konsekwentnie realizuje) o projekcie inteligentnej kopalni. Na tym przykładzie zresztą widać praktyczne podejście do innowacji - to nie naiwna fascynacja nowoczesnymi technologiami i modernizacja dla samej modernizacji - szacowane docelowe oszczędności kosztów to 30 proc.



Wciąż jednak potrzebna jest dyskusja na temat barier innowacyjności, ich identyfikacja i usuwanie. Tu też widać sporą aktywność i po stronie administracji, i po stronie biznesu. Z jednej strony mamy inicjatywę prezydenta i projekt ustawy zachęcający do działalności badawczo-rozwojowej, oraz dziesiątki mniejszych i większych inicjatyw administracji rządowej (nowy model finansowania - inteligentne specjalizacje, zmianę sposobu wydatkowania środków z UE na B+R, wreszcie tworzenie i inicjowanie powstawania funduszy venture capital, które finansowałyby innowacje.

Wiele rzeczy pozostaje jednak do rozstrzygnięcia - trwają burzliwe dyskusje na temat prawa własności do patentów, wciąż (przyznajmy z coraz lepszym skutkiem) są wypracowywane metody współpracy biznesu z nauką. Odrębnym problemem - i trudnym do przezwyciężenia nowymi regulacjami - jest skłonność do ryzyka. Bo innowacyjna działalność jest zawsze ryzykowna.

Często zapominamy też o tym, że innowacja to nie tylko wymyślenie nowego produktu, modernizacja produkcji. To często zmiana struktury organizacyjnej firmy - nie tylko po to, by wynalazek zaadaptować, ale wręcz po to, by innowacja mogła w ogóle powstać. Jak mówią praktycy - innowacyjność musi być wpisana w DNA firmy. Dróg do takich przekształceń, jak do samych innowacji jest wiele. Każdy musi poszukać swojej. Europejski Kongres Gospodarczy będzie znakomitym miejscem do inspiracji i skorzystania z doświadczeń innych.

Długą i wielowątkową debatę o innowacyjności podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach rozpocznie wystąpienie Carlosa Moedasa, komisarza UE ds. Badań, Nauki i Innowacji. Dyskusja na dobre rozpocznie się pierwszego dnia Kongresu już o 12.30 podczas sesji "Innowacyjna Europa - czas konkretnych działań", w której udział zapowiedzieli: Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. Rozwoju i Energetyki PKN Orlen; Lena Kolarska-Bobińska minister nauki i szkolnictwa wyższego; wspominany już komisarz Carlos Moedas oraz Klaus Dieter Rennert, regionalny szef Hitachi Ltd.

Następnego dnia 21 kwietnia innowacyjne dyskusje rozpoczną się o 9.30 od sesji "Liderzy innowacyjności" z udziałem: Pablo Hofelicha z Hitachi Europe Ltd.; Daniela Marciniaka, kierownika Prototypowni i Projektów Międzynarodowych z Faurecia Grójec R&D Center; Dariusza Marca, wiceprezesa ds. rozwoju PGE; Adama Leszkiewicza prezesa ZAK z Grupy Azoty, Bożeny Lublińskiej-Kasprzak, prezes PARP; Aleksandry Magaczewskiej, prezes ARP; Przemysława Sienkiewicza z EMFC Loan Syndications i Pawła Tynela, partnera w EY.

O 11.30 o praktycznych aspektach wykorzystania innowacji będą dyskutować uczestnicy sesji "Innowacje w praktyce. Teraz komercjalizacja!": Leszek Grabarczyk, wiceszef NCBiR, Jerzy Langer, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+; Beata Stelmach, prezes GE w Polsce i krajach nadbałtyckich; Romana Śliwa z Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza; Arkadiusz Świerczewski, dyrektor w Biurze Projektów Innowacyjnych w PKN Orlen; Jerzy Wiśniewski, dyrektor R&D w Fujitsu w Polsce; Tadeusz Woszczyński, Regional Manager CEE&CIS, Information Systems Group at Hitachi Europe, Ltd. oraz Beata Tylman, dyrektor w PwC.

W rozpoczynającej się o 13.30 debacie "Finansowanie innowacji - teraz decyduje przemysł?" udział zapowiedzieli: Paweł Burzyński, wiceprezes Trigon TFI SA; Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej; Zygmunt Krasiński, dyrektor w Krajowym Punkcie Kontaktowym PR HORYZONT 2020 Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN; Kim Kreilgaard, Head of Division, Corporates, Poland and Baltics w Europejskim Banku Inwestycyjnym; Krzysztof Jan Kurzydłowski, szef NCBiR, Iwona Wendel, wiceminister infrastruktury i rozwoju, Patrycja Zielińska, wiceprezes ARP oraz Magdalena Burnat-Mikosz, Partner w Deloitte w Polsce.

Innowacyjny kongresowy maraton zakończy debata „Ryzyko w innowacjach” 22 kwietnia o 13.30, w której udział zapowiedzieli: Paweł Bochniarz, zastępca kierownika projektu BRIdge Mentor w PwC; Janusz Cichoń, wiceminister finansów, Leszek Grabarczyk, wiceszef NCBiR, Piotr Koral, prezes Grupy Investin; Piotr Krzyżewski, prezes ARP Venture, Marcin Piątkowski, starszy ekonomista w Banku Światowym Ryszard Trepczyński, członek zarządu PZU SA oraz Katarzyna Zachariasz, redaktor naczelna InnPoland.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Innowacje albo stagnacja

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!