Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Innowacje - przestajemy kopiować, zaczynamy tworzyć

Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)
26-11-2014 06:05 |  aktualizacja: 26-11-2014 09:32
Innowacje - przestajemy kopiować, zaczynamy tworzyć

Wszelkie statystyki wskazuję że jeśli chodzi zarówno o nakłady na innowacyjność, jak i same wskaźniki innowacyjności Polska wlecze się w europejskim ogonie.

fot. Fotolia

Inwestycje w innowacyjność polskich firm rosną i - chociaż nie widać tego we wskaźnikach - przynoszą pierwsze efekty. Prędzej czy później skutki będą widoczne także w statystykach - zgadzali się uczestnicy sesji "Fundusze unijne dla biznesu w perspektywie budżetowej 2014-2020. Czas zmian" w ramach konferencji "Rynek finansowy w Polsce - kapitał dla gospodarki", którą zorganizowała Grupa PTWP.

Wszelkie statystyki wskazuję że jeśli chodzi zarówno o nakłady na innowacyjność, jak i same wskaźniki innowacyjności Polska wlecze się w europejskim ogonie. Mimo to podczas debaty dominowały wątki optymistyczne - zdaniem uczestników dyskusji Polska dokonała w ostatnich latach olbrzymiego postępu, który już niedługo zacznie przynosić efekty.
- Jesteśmy niecierpliwi w oczekiwaniu na efekty inwestycji w innowacje i narzekamy, dlaczego owych innowacji jeszcze nie ma. Tymczasem przez ostatnie lata udało się stworzyć środowisko do wdrażania innowacji - stwierdziła Patrycja Zielińska, wiceprezes ARP. - Kończąca się perspektywa budżetowa bardzo mocno rozwinęła w Polsce infrastrukturę - powstało wiele laboratoriów, parków technologicznych - dodała.

Prof. Krzysztof Kurzydłowski dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przyznawał, że pod względem wydatków na tę dziedzinę znacznie ustępujemy innym krajom europejskim. Przynajmniej tak mówią statystyki. Zwracał jednak uwagę na trudności w metodologiczne. - Pomiar innowacyjności sprowadza się do pomiaru kilku parametrów, które w polskich warunkach trudno zmierzyć - mówił Kurzydłowski, dodając, że wydatki prywatne na innowacje chociaż znacznie niższe niż w innych krajach też były niedoszacowane.

Jego zdaniem poziom wydatków prywatnych wzrósł w ostatnich latach o około połowę i zaczął się zbliżać do poziomu wydatków publicznych. - To optymistyczna wiadomość, bo w przypadku wydatków z budżetu często jest tak, że państwo wydaje bo musi, bo się do tego zobowiązało, bo chce wykonać plan. Wydatki prywatnych firm są dobrowolne, skoro przedsiębiorcy coraz więcej łożą na innowacyjność, to znaczy, że widzą w tym korzyść, że im się to opłaca - powiedział prof. Kurzydłowski. - Możemy oczekiwać, że w najbliższych latach wydatki przedsiębiorstw na badania i rozwój będą nadal dynamicznie rosnąć i do roku 2020 osiągną lub przekroczą poziom 10 mld zł rocznie- przewiduje Krzysztof Kurzydłowski - dodał.

Także Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), ocenia, że w zakresie innowacyjności w ostatnich latach polski przemysł zrobił znaczący postęp, nawet jeśli jeszcze nie widać go we wszystkich wskaźnikach. - Jesteśmy bardziej innowacyjni, niż wynika to z samych wskaźników, bo gdyby tak nie było, nasza gospodarka nie byłaby tak konkurencyjna - powiedziała.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP