Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Innowacyjne tkaniny dla… wodorostów

Autor: wnp.pl (WGK)
09-09-2014 10:42

Komisja Europejska łączy poszukiwanie nowych zasobów energetycznych i gospodarczych z działaniami innowacyjnymi. Jednym z potencjalnych produktów są wodorosty, które nadają się na składnik biopaliw, biochemikaliów i mogą służyć jako dodatki do pasz i żywności. Problem to uprawa na większą skalę. Pomóc mogą innowacyjne materiały włókiennicze. W ramach projektu AT~SEA współfinansowanego przez środki unijne takie materiały już powstają. Według przedstawicieli konsorcjum to szansa na stworzenie wartego miliardy euro przemysłu w Europie.

- Potencjał ekonomiczny wodorostów jest ogromny. Przedsiębiorstwa są zainteresowane wodorostami do wielu różnych zastosowań, takich jak produkcja żywności oraz dodatków do żywności, dodatków do pasz dla zwierząt, chemikaliów, a nawet paliw - uważa Bert Groenendaal, koordynator projektu z belgijskiego przedsiębiorstwa Sioen Industries.
Zespół projektowy opracował materiały włókiennicze, które mogą utrzymać dużą ilość wodorostów morskich, przy czym nie rozrywają się ani nie przyciągają niepożądanych roślin lub mięczaków. Utworzone z materiałów ekologicznych powłoki na materiałach włókienniczych chronią młode wodorosty i pobudzają ich wzrost. Tkaniny są odpowiednie do produkcji dużych mat o grubości 1 mm, na których wodorosty rosną kilka metrów pod powierzchnią wody. Kiedy osiągają swój pełny rozmiar, zainstalowane na statkach maszyny odcinają rośliny od mat i przenoszą do elastycznych zbiorników wykonanych z zaawansowanych tkanin.

Wkrótce ruszy eksperymentalna uprawa na niewielkich matach, dzięki której ocenione zostaną komercyjne możliwości zastosowania innowacyjnych tkanin. Po zakończeniu projektu w lipcu 2015 r. konsorcjum uruchomi odpryskową spółkę, która rozpocznie uprawy na 2-3 hektarach. Przewidziano także inne zastosowania tkanin, np. do produkcji elastycznych zbiorników do przewozu wody słodkiej drogą morską.

Obecnie wodorosty morskie uzyskuje się ze zbiorów wodorostów dziko rosnących lub z hodowli z wykorzystaniem lin. Żadna z tych metod nie pozwala zwiększyć produkcji, gdyż obydwie są pracochłonne i przynoszą stosunkowo niskie plony. W projekcie AT~SEA uzyskano wydajność upraw trzy do pięciu większą niż w tradycyjnych metodach.

Wodorosty mogą być źródłem biochemikaliów do produkcji leków, kosmetyków naturalnych i nawozów organicznych. Są obiecujące w kontekście zrównoważonej produkcji biopaliw, jeżeli odławia się je w ilościach potrzebnych do produkcji przemysłowej. Mogą służyć jako żywność lub dodatki do żywności.

Uprawy wodorostów morskich na dużą skalę miałyby również pozytywny wpływ na ekosystem oceanu. Wodorosty hodowlane mogą przyczynić się do pochłaniania CO2 z wody morskiej i odpadowych związków odżywczych z pobliskich farm rybnych. Stanowią one również bezpieczne siedliska dla dziko żyjących ryb i skorupiaków, które w innym przypadku byłyby zagrożone odłowieniem.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP