PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Innowacje

Coraz więcej polskich patentów

Autor: WNP.PL (AS)
07-03-2017 11:44
Coraz więcej polskich patentów
Fot. Shutterstock

W 2016 r. Europejski Urząd Patentowy przyznał polski instytucjom badawczym i firmom 180 patentów. To wzrost o 19 proc. - wynika z rocznego raportu Urzędu.

W 2016 roku liczba patentów przyznanych przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) polskim spółkom i instytutom naukowym wzrosła o 19,2 proc. W ubiegłym roku EPO przyznał polskim instytutom badawczym i przedsiębiorstwom 180 patentów (2015 r.: 151), co stanowi rekord. To dobra wiadomość. Są jednak i gorsze.  
Po pierwsze 2016 rok był też okresem znacznego - bo aż o 27,9 proc. - spadku liczby polskich zgłoszeń patentowych do EPO. Po drugie, polskie zgłoszenia stanowią jednak znikomy ułamek wszystkich zgłoszeń – w ubiegłym roku było to 0,3 proc.

Liczba wszystkich europejskich zgłoszeń patentowych złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym w 2016 roku wyniosła niemal 160 tysięcy, a zatem tyle samo, co w poprzednim roku Kolejny raz odnotowano zdecydowany wzrost liczby zgłoszeń z Chin (o 24,8 proc.) i Korei (o 6,5 proc.), spadek liczby zgłoszeń ze Stanów Zjednoczonych ( o 5,9 proc.) i Japonii ( o 1,9 proc.), natomiast liczba zgłoszeń z 38 państw członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej w ubiegłym roku pozostała niemal niezmieniona (minus 0,2 proc.). Listę najbardziej aktywnych krajów pod względem składanej liczby zgłoszeń otwierają Stany Zjednoczone (25 proc. wszystkich wniosków), Niemcy (16 proc.), Japonia (13 proc.), Francja (7 proc.) i Szwajcaria (5 proc.).

- Wyniki osiągnięte w 2016 r. potwierdzają atrakcyjność Europy jako wiodącego globalnego rynku innowacji - powiedział Benoît Battistelli, prezes Europejskiego Urzędu Patentowego. W podlegającym dynamicznym zmianom otoczeniu polityczno-gospodarczym, spółki z całego świata wykazują niezmienny popyt na ochronę patentową w Europie. Pomimo imponującego wzrostu liczby zgłoszeń z Azji, europejskie przedsiębiorstwa podtrzymują swoją rolę jako motoru innowacyjności i wzrostu gospodarczego na rodzimym rynku i udowadniają swoją odporność na zmienność koniunktury - dodał.

Co chcą opatentować polskie podmioty? W odniesieniu do 10 najważniejszych obszarów technologii w EPO, liczba polskich zgłoszeń odnotowała największy wzrost w sektorach elementów mechanicznych o 89 proc.) i transportu (o 65 proc.), z którego najwięcej zgłoszeń patentowych wpłynęło z branży motoryzacyjnej. W efekcie wzrostu w sektorze transportu ten obszar technologii w 2016 r. odpowiadał za 8 proc. ogółu polskich zgłoszeń patentowych, co stanowi wzrost w porównaniu z 4 proc. w poprzednim roku i sprawia, że jest to najważniejszy sektor technologiczny w Polsce (na równi z inżynierią lądową, która w 2016 r. złożyła również 8 proc. ogólnej liczby zgłoszeń). Największy spadek liczby zgłoszeń odnotowano w sektorach pomiarów ( o 66 proc.) i maszyn elektrycznych (o 57 proc).

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 465 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

721 995 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP