Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Innowacje

Prezydent podpisał nowelizację dot. zasad finansowania nauki

Autor: PAP
03-08-2017 08:53
Prezydent podpisał nowelizację dot. zasad finansowania nauki
Fot. zarzycka / Shutterstock.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zasadach finansowania nauki - podała Kancelaria Prezydenta. Nowela umożliwia ministrowi nauki przyznawanie środków finansowych przeznaczonych na naukę, na programy i przedsięwzięcia ustanawiane przez ministra, w tym ukierunkowane na wspieranie młodych naukowców lub osób rozpoczynających karierę naukową.

W komunikacie Kancelarii Prezydenta poinformowano, że nowelizacja przewiduje zmiany trzech ustaw: ustawy o zasadach finansowania nauki; ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju; ustawy o Narodowym Centrum Nauki.
Wyjaśniono, że głównym celem nowelizacji jest wyłącznie stosowania niektórych przepisów kodeksu postępowania administracyjnego w postępowaniach dotyczących: przyznania kategorii naukowej jednostkom naukowym i uczelniom, w których zgodnie z ich statutami nie wyodrębniono podstawowych jednostek organizacyjnych; przyznania środków finansowych na wykonanie projektów, prowadzonych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Narodowe Centrum Nauki.

W pierwszym przypadku zostanie wyłączone stosowanie regulacji Kpa, obligującej organy administracji publicznej do zapewnienia stronom czynnego udziału w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji - do umożliwienia stronom wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Wyłączona też zostanie regulacja Kpa przewidująca, że okoliczność faktyczna może być uznana za udowodnioną, jeżeli strona miała możność wypowiedzenia się co do przeprowadzonych dowodów.

Te same przepisy Kpa zostaną też wyłączone ze stosowania w postępowaniach związanych z przyznaniem środków finansowych. Ponadto w takich postępowaniach nie będą miały m.in. zastosowania przepisy obligujące organy administracji publicznej - w sprawach, których charakter na to pozwala - do dążenia do polubownego rozstrzygania kwestii spornych oraz ustalania praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania w należących do ich właściwości sprawach.

Kancelaria Prezydenta wskazała, że poza wyłączeniami Kpa nowela zmienia obowiązujące przepisy dotyczące zasad finansowania nauki. Umożliwia ona ministrowi nauki przyznawanie środków finansowych przeznaczonych na naukę, na programy i przedsięwzięcia ustanawiane przez ministra, w tym ukierunkowane na wspieranie młodych naukowców lub osób rozpoczynających karierę naukową, w tym również uczelniom.

Przewidziano rozszerzenie katalogu przesłanek umożliwiających ministrowi nauki zwiększenie dotacji na utrzymanie potencjału badawczego - będzie on mógł uwzględniać potrzeby związane z komercjalizacją wyników badań naukowych lub prac rozwojowych oraz wpływ działań prowadzonych przez jednostkę na wzrost innowacyjności gospodarki.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 681 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

720 471 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP