PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Instytut Globalizacji: KE przyjrzy się cyfryzacji w Polsce

Autor: wnp.pl (Tomasz Cukiernik)
11-06-2008 10:42
Instytut Globalizacji: KE przyjrzy się cyfryzacji w Polsce

Instytut Globalizacji, wolnorynkowy instytut spraw publicznych, zwrócił się do Komisji Europejskiej o zajęcie stanowiska w sprawie procesu cyfryzacji w Polsce.

W opinii Instytutu Globalizacji, największymi utracjuszami wyłączenia analogowego nadawania RTV będą konsumenci, którzy, zgodnie z badaniami Instytutu, będą mieli najgorszy dostęp do telewizji cyfrowej w Europie - czytamy na stronie www.globalizacja.org.
Instytut Globalizacji alarmuje, że Polsce grozi monopol technologiczny, związany z przyznaniem wyłączności na obsługę multipleksu tylko jednej firmie. Ponadto monopolizacja technologiczna, przejawia się także w budowaniu wyłącznie mało wydajnej telewizji naziemnej, co jest ewenementem na skalę europejską, gdzie różne technologie dostępu traktuje się w sposób komplementarny.

– Kwestie technologiczne są kluczowe dla procesu cyfryzacji – tłumaczy dr Tomasz Teluk, szef Instytutu Globalizacji. – Jednak nas niepokoją także zapowiedzi zamknięcia rynku na konkurencję do 2012 r. oraz sygnały świadczące o tym, że największe stacje telewizyjne w porozumieniu działają na szkodę konsumentów – dodaje.

W liście, skierowanym do Charlie McCreevy’ego, unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług, czytamy m.in.:

„Swoboda konkurencji jest zagwarantowana obowiązującym Polskę Traktatem Ustanawiający Wspólnotę Europejską, z późniejszymi zmianami, uwzględniającymi Traktat z Nicei i Traktat Lizboński. Podział rynku na zasadzie zmowy oraz zamknięcie rynku przed konkurencją narusza art. 43 i 44 Traktatu w zakresie łamania swobody przedsiębiorczości w krajach członkowskich. Ponadto łamie wspólnotowe prawo dotyczące konkurencji (wywodzące się z Traktatu Rzymskiego), które zakazuje wszelkich umów, formalnych, nieformalnych, prowadzących do naruszenia lub zniekształcenia konkurencji między przedsiębiorcami, zakazuje nadużywania pozycji dominującej na rynku oraz tworzenia monopoli i pomocy państwa ww. zakresie”.

Instytut Globalizacji oczekuje, że Komisja Europejska zajmie stanowisko w sprawie Polski i uchroni polskiego podatnika przed ogromnymi kosztami przymusowej cyfryzacji, spowodowanymi nieodpowiedzialnymi i niekompetentnymi decyzjami ze strony instytucji odpowiedzialnych za proces cyfryzacji.

Instytut Globalizacji jest wolnorynkowym instytutem spraw publicznych i niezależnym ośrodkiem analitycznym. Prowadzi szereg projektów obejmujących rozmaite dziedziny życia publicznego: ochronę zdrowia, konkurencyjność przedsiębiorstw, ochronę środowiska, własność intelektualną, procesy globalizacyjne. Instytut publikuje także książki, analizy i raporty, organizuje spotkania prasowe, badania opinii publicznej, wykłady oraz konferencje.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP