Instytut Globalizacji widzi zbyt dużo ingerencji w rynek telefonii komórkowej

Instytut Globalizacji widzi zbyt dużo ingerencji w rynek telefonii komórkowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Konkurencyjność na rynku telefonii mobilnej w Polsce jest coraz większa, co nie uzasadnia wysokiego poziomu interwencjonizmu w ten rynek - poinformował w raporcie "Interwencjonizm a konkurencyjność na polskim rynku telefonii komórkowej" Instytut Globalizacji.

Z badań przeprowadzonych przez ośrodek wynika, że Polska posiada jeden z najbardziej konkurencyjnych rynków telefonii ruchomej w Unii Europejskiej.

"Średnia cena usług mobilnych w Polsce należy do najniższych w Europie. Tańszymi kosztami połączeń mogą pochwalić się jedynie Cypr, Bułgaria, Litwa, Austria i Rumunia" - powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji.

Według ekonomisty Marka Łangalisa, autora raportu i eksperta Instytutu Globalizacji, sektor telefonii komórkowej rozwijał się dynamicznie bez pomocy państwa.

"Obecne, ręczne sterowanie procesami biznesowymi może naruszyć równowagę rynku i przynieść konsumentom więcej szkód niż pożytku. Instytut Globalizacji ocenia działania UKE jako nadgorliwe, a poziom ingerencji w rynek jako niedopuszczalnie wysoki. Na barierach inwestycyjnych rynek traci rocznie co najmniej 10 mld złotych" - napisano.

"Polska jest wciąż zacofanym technologicznie krajem o jednym z najniższych w Europie wskaźników penetracji telefonii mobilnej i szerokopasmowego internetu. Tylko likwidacja barier inwestycyjnych mogłaby zmienić tę sytuację. W Polsce zauważamy coraz większą tendencję do ingerencji państwa w rynek. Nie dziwi więc, że na przestrzeni 5 lat budżet UKE zwiększył się o 73 proc. - dodano w raporcie.

Zdaniem przedstawicieli Instytutu Globalizacji kontrowersje budzi wiele decyzji regulatora m.in. o bardzo wysokich, niespotykanych w Europie, stawkach asymetrii płatności za zakańczanie połączeń głosowych sięgających nawet 141 proc., przetargach na nowe częstotliwości, które zostały przyznane firmom spoza branży telekomunikacyjnej, nierówne traktowanie podmiotów z branży, czy niestabilność przepisów utrudniająca proces inwestycyjny.

"Szczególnie bulwersujące są najsurowsze w Europie normy środowiskowe, które umożliwiają blokowanie projektów inwestycyjnych właściwie na każdym etapie inwestycji" - powiedział Teluk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!