Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Instytut Kościuszki wydał rekomendacje dot. cyberbezpieczeństwa

Autor: WNP.PL (WGK)
27-01-2016 18:07
Instytut Kościuszki wydał rekomendacje dot. cyberbezpieczeństwa
Fot. Fotolia

Budowanie narodowych cyberzdolności i suwerenności państw, wzmacnianie polityki cyberbezpieczeństwa NATO, kształtowanie efektywnej współpracy publiczno-prywatnej, a także zwiększona cyberochrona infrastruktury krytycznej - to podstawowe rekomendacje opublikowane przez Instytut Kościuszki.

Dokument zostanie przekazany najważniejszym polskim i europejskim decydentom politycznym i przedstawicielom sektora prywatnego, w tym światowym liderom sektora IT, a także organizacjom międzynarodowym. Rekomendacje mogą stać się istotnym głosem w dyskusji przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie.
Dokument wypracowano w wyniku dyskusji prowadzonych podczas zeszłorocznej I edycji Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa (CYBERSEC), jednemu z pięciu najważniejszych europejskich wydarzeń poświęconych zagadnieniom bezpieczeństwa.

Rosnąca zależność państw i społeczeństw od systemów teleinformatycznych oznacza coraz większe zagrożenie cyberatakami. Choć ich potencjalne skutki mogą być katastrofalne to, jak pokazują badania, zarówno państwa, jak i firmy wciąż nie są na nie wystarczająco przygotowane. Aby zwrócić uwagę na problem i zadbać o realne wzmocnienie poziomu cyberbezpieczeństwa w Europie, Instytut Kościuszki zainicjował Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa, którego pierwsza edycja odbyła się we wrześniu 2015 r. w Krakowie. Poniżej wybrane najważniejsze postulaty i konkluzje.

Strategiczna rola cyberbezpieczeństwa

Pierwszym krokiem w budowaniu zdolności do działania w cyberprzestrzeni jest przekonanie o strategicznym znaczeniu i roli działań związanych z cyberbezpieczeństwem. Niezależnie od tego, czy chodzi o cyberbezpieczeństwo pojedynczej firmy, czy całego państwa, kluczowe jest, aby było to wyzwanie wbudowane w strategię funkcjonowania całego organizmu. Takie podejście umożliwia należyte potraktowanie problemu, nadanie mu wysokiego priorytetu, właściwe określenie ról i odpowiedzialności oraz przeznaczenie niezbędnych zasobów (także finansowych). Po drugie, zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa jest bezpośrednim zadaniem i odpowiedzialnością państw (w skali makro) i poszczególnych przedsiębiorstw (w skali mikro).

– Niezależnie od ważnej roli wspomagającej, jaką pełnić mogą organizacje ponadnarodowe takie, jak NATO czy UE, to właśnie państwa muszą budować swoje własne zdolności i rozwiązania zapewniające im bezpieczne funkcjonowanie w cyberprzestrzeni. Struktury ponadnarodowe mogą harmonizować podejście, wskazywać zależności, pomagać, jednak to państwa muszą wziąć na siebie odpowiedzialność należytego przygotowania do stawiania czoła cyberzagrożeniom – ocenia Joanna Świątkowska, ekspert Instytutu Kościuszki, dyrektor programowy CYBERSEC. – W Polsce mieliśmy przykład zbyt dużego polegania na działaniach europejskich. Od lat czekamy na Dyrektywę NIS, która miała być katalizatorem zmian w Polsce. Przez bierne oczekiwanie straciliśmy mnóstwo cennego czasu, a opóźnienia są ogromne – dodaje Świątkowska.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP