PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inteligentne miasta już powstają

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
31-12-2012 07:15

Rozwiązania tworzone w ramach tzw. inteligentnych miast dotyczą każdej sfery życia mieszkańców, a więc zarówno dostępu do energii czy wody, jak również systemu opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa publicznego, transportu, nieruchomości i zarządzania odpadami. Już dziś powstają pierwsze inteligentne miasta - mówi dr Bartosz Wojszczyk, dyrektor zarządzający ds. rozwoju i strategii firmy GE Digital Energy.

- Fakt, że do 2030 r. ponad 60 proc. światowej populacji będzie żyło w miastach, zmusza nas do tworzenia nowych rozwiązań, które będą w stanie sprostać takim wyzwaniom, jak zwiększone zapotrzebowanie na energię czy wodę. Rozwiązania tworzone w ramach tzw. inteligentnych miast mają charakter zintegrowany i dotyczą każdej sfery życia mieszkańców, a więc zarówno dostępu do energii czy wody, jak również systemu opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa publicznego, transportu, nieruchomości i zarządzania odpadami. Już dziś w wyniku powolnej ewolucji powstają pierwsze inteligentne miasta – mówi dr Bartosz Wojszczyk, dyrektor zarządzający ds. rozwoju i strategii firmy GE Digital Energy.
Jak zapewnia, idea zrównoważonych, ekologicznych aglomeracji miejskich pozwala osiągnąć jasno zdefiniowane i mierzalne korzyści, zarówno w wymiarze konsumenckim, jak i środowiskowym, biznesowym, technicznym czy rządowym. Określenie owych korzyści, specyficznych dla danego regionu, kraju czy w końcu uczestników procesów, jest najważniejszym czynnikiem decydującym o sukcesie tego rodzaju inicjatyw.

Bartosz Wojszczyk wskazuje, że choć w Polsce coraz częściej mówi się o koncepcji inteligentnych miast czy inteligentnych systemach elektroenergetycznych, które są ich częścią, to jednak nadal istnieje ogromna potrzeba edukowania społeczeństwa w tym zakresie. Wszystkie zainteresowane strony, w tym potencjalni użytkownicy końcowi, muszą przede wszystkim rozumieć korzyści płynące z zastosowania inteligentnych rozwiązań. Właśnie dlatego większość inicjatyw modernizacji sieci poprzedzona jest projektami pilotażowymi, które pozwalają zademonstrować wartość biznesową, techniczną oraz korzyści płynące dla klientów z zastosowania danych technologii i rozwiązań.

- Dlatego też niedawno firma GE podpisała z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie „porozumienie o współpracy w zakresie promowania i rozwoju koncepcji sieci inteligentnych w regionie Małopolska”, które dotyczyć będzie przede wszystkim budowy nowoczesnej, inteligentnej infrastruktury technologicznej dla prowadzenia prac badawczo-rozwojowych nad zarządzaniem, efektywnością i jakością energii – informuje Bartosz Wojszczyk.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP