XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Inteligentne miasta: Polska próbuje, ale do elity wciąż nam daleko

Inteligentne miasta: Polska próbuje, ale do elity wciąż nam daleko
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie metropolie nie są białymi plamami na mapie inteligentnych ośrodków miejskich, choć dużo im brakuje do Barcelony, Nowego Jorku czy Singapuru.

Takie miasta jak Gdańsk, Łódź czy Kielce już korzystają z inteligentnych rozwiązań, ale to wciąż niewiele w porównaniu z dużymi ośrodkami miejskimi na świecie.

Zdaniem Roberta Mikołajskiego z firmy Atman owa dysproporcja wynika z braku długofalowej strategii i wizji włodarzy miast, którzy boją się podejmować odważne decyzje, bo trudno uzasadnić wydatki na Internet Rzeczy w sytuacji, gdy w miastach brakuje np. placów zabaw. Barierą jest niska świadomość mieszkańców i niskie nasycenie miast rozwiązaniami teleinformatycznymi.

- Dopóki nie stworzy się informatycznego ekosystemu złożonego z sensorów, aplikacji przetwarzających i analizujących informacje, nie zabezpieczy go w odpowiedni sposób, dopóty inteligentne miasta będą raczej modnym hasłem niż rzeczywistością – mówi w seriwise Portalsamorzdowy.pl Mikołajski.

Ekspert zwraca uwagę, że w tej chwili cyfryzacji miast sprzyja kolejna transza unijnych funduszy. Warto po nie sięgnąć, bo digitalizacja miast jest nieunikniona – ośrodki miejskie będą coraz bardziej konkurować o inwestycje czy know-how, a cyfryzacja może w tym pomóc. Wyzwań jest dużo. Miasta muszą poradzić sobie z przechowywaniem coraz większej ilości danych – wg Cisco do 2020 roku każde milionowe miasto generować będzie 200 petabajtów (200 mln gigabajtów) cyfrowych informacji każdego dnia.

- Jedną z najistotniejszych kwestii jest zagwarantowanie ochrony informacji przed niepowołanym dostępem osób trzecich - pozostawienie systemów automatycznie sterujących sygnalizacją świetlną, oświetleniem czy siecią energetyczną bez odpowiedniego zabezpieczenia wiąże się z ogromnym ryzykiem dla wszystkich mieszkańców funkcjonujących w inteligentnych ekosystemach miejskich – zauważa Mikołajski.

O tym, jak samorządy próbują inteligentnych rozwiązań, czytaj w serwisie www.portalsamorzdowy.pl.

Podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędzie się panel „Smart City – miasto inteligentne i przyjazne” w dniu 11 maja.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inteligentne miasta: Polska próbuje, ale do elity wciąż nam daleko

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!