Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inteligentne miasta wyznaczą trendy rozwoju w przyszłości

Autor: wnp.pl (WGK)
10-11-2014 16:24
Inteligentne miasta wyznaczą trendy rozwoju w przyszłości
fot. Fotolia

W roku 2025 na świecie istnieć będzie 26 inteligentnych miast, a rynek przeznaczonych dla nich produktów i usług osiągnie do 2020 roku wartość 1,57 biliona dolarów – wynika ze wspólnego badania firm Frost & Sullivan i Hitachi Europe. Badanie wskazuje tzw. megatrendy rozwoju technologii i innowacji społecznych w obszarach rozwiązań inteligentnych miast, mobilności, energetyki, urbanizacji i ochrony zdrowia wykorzystującej nowoczesne technologie.

Do 2020 r. 56 proc, światowej populacji będzie zamieszkiwać obszary miejskie, a ponad 35 miast na całym świecie zyska status megamiast do roku 2025. W roku 2025 na świecie istnieć będzie 26 inteligentnych miast, a rynek przeznaczonych dla nich produktów i usług osiągnie do 2020 roku wartość 1,57 biliona dolarów.
Inteligentne miasta

26 tzw. inteligentnych miasto będą forpocztą zamian związanych z rozpoczętą budową internetu rzeczy. Liczbę określono na podstawie już stosowanych rozwiązań w zakresie ośmiu parametrów dotyczących rozwiązań w zakresie tzw. inteligentnych technologii, czyli energetyki, mobilności, ochrony zdrowia, technologii, infrastruktury, zarządzania, budownictwa i społeczeństwa.

Autorzy raportu wskazują dwanaście tzw. megatrendów, z których pięć uważają za kluczowe. To urbanizacja: ponad 35 aglomeracji z całego świata przekształci się w megamiasta do 2025 roku. Głównym stymulatorem tego zjawiska jest masowa migracja, która przekształca miasta w olbrzymie ośrodki gospodarcze. Megamiasta powstają poprzez łączenie się obszarów leżących w centrum z przedmieściami, tworząc dalej megaregiony i megakorytarze. Miasta przyszłości będą mieć wiele śródmieść i lokalnych centrów, a ich rozwój będzie napędzany rozwojem transportu publicznego. Będą to również ośrodki redystrybucji bogactw, co doprowadzi do znacznych podziałów ekonomicznych wewnątrz miasta.

Rozwiązania inteligentne i energetyka

Drugi element wiąże się z rozwiązaniami inteligentnymi: usługi i produkty przyjazne dla środowiska zostaną rozbudowane, a nawet zastąpione przez produkty i usługi inteligentne, a Internet rzeczy połączy ponad 80 miliardów urządzeń na całym świecie. Głównym elementem napędowym efektywności i zrównoważenia będzie inteligencja cyfrowa. Inteligentne i zrównoważone miasta będą budowane od podstaw. Będą one korzystać z rozwiązań nastawionych na ograniczenie poziomu zużycia energii oraz zwiększenie efektywności we wszystkich obszarach ludzkiego życia. Do 2020 r. rynek produktów i usług dla inteligentnych miast osiągnie wartość 1,57 biliona USD, a w roku 2025 będzie istnieć 26 takich inteligentnych miast.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP