Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inteligentne miasto to dziś już obowiązek

Autor: wnp.pl (DC)
09-02-2016 10:28
Inteligentne miasto to dziś już obowiązek
Fot. Shutterstock.com

Koncepcja inteligentnego miasta, rewitalizacja tkanki miejskiej, nowy model zarządzania oraz partnerstwo publiczno-prywatne to cztery filary, na których powinien opierać się rozwój nowoczesnego miasta - mówi Adam Wudarczyk, konsultant w PwC Polska.

Co się pod tymi hasłami kryje? Adam Wudarczyk tłumaczy, że nowy model zarządzania to m.in. usługi publiczne skoncentrowane na kliencie oraz projektowanie usług publicznych tak, aby przynosiły największą korzyść samym mieszkańcom. To także nowoczesne metody zarządzania instytucjami zaczerpnięte z rozwiązań biznesowych  a także współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz z obywatelami poprzez m.in. konsultacje społeczne.
Z kolei rewitalizacja tkanki miejskiej to diagnoza i identyfikacja obszaru rewitalizacji. Przy rewitalizacji niezbędne jest uchwalenie lokalnego programu rewitalizacji oraz kompleksowa strategia rozwoju obszaru miejskiego, w tym określenie potrzeb inwestycyjnych.

Partnerstwo publiczno-prywatne to odpowiedź na rosnącą potrzebę obywateli na wysokiej jakości usługi publiczne. To również wykorzystanie rozwijającej się gospodarki kraju oraz umiejętności i doświadczeń podmiotów prywatnych a także kreowanie nowej jakości pracy i współpracy różnorodnych podmiotów funkcjonujących w miastach.

Największe wyzwania stoją przed lokalnymi społecznościami w związku z wdrożeniem koncepcji inteligentnego miasta.

- Koncepcję inteligentnego miasta można podzielić na trzy istotne elementy: inteligentne zarządzanie, inteligentne życie oraz inteligentni mieszkańcy – wyjaśnia Adam Wudarczyk.

Inteligentne zarządzanie to efektywne zarządzanie potencjałami miasta w celu zrównoważonego rozwoju społeczno- gospodarczego ze znaczącym udziałem partnerów spoza sektora publicznego. To wdrażanie nowoczesnych metod i narzędzi zarządzania instytucjami, analiza procesów oraz ich optymalizacja pozwalające zwiększenie efektywności i jakości dostarczanych usług. To również odejście od struktury silosowej na rzecz wymiany informacji między jednostkami administracyjnymi miasta.

- Inteligentne życie to zmiana ekosystemu funkcjonowania miasta na rzecz redukcji kosztów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych poprzez takie inteligentne rozwiązania technologiczne jak transport, energetyka, budownictwo, technologie informacyjno-telekomunikacyjne  i zwiększenie świadomości mieszkańców – dodaje Adam Wudarczyk.

To także strategia wykorzystania zasobów miejskich poprzez analizę efektywności wykorzystania zasobów (np. transport publiczny, infrastruktura, sieci internetowe, usługi publiczne) oraz wskazanie rozwiązań dla ich lepszego zagospodarowania w celu poprawy jakości życia mieszkańców i sytuacji gospodarczej miasta. Konieczne jest przy tym podniesienie świadomości w zakresie wykorzystania zasobów.

Trzeci niezbędny element inteligentnego miasta to inteligentni mieszkańcy. Aby się takowi pojawili konieczne jest stworzenie warunków i narzędzi dla zwiększenia zaangażowania obywateli w procesy decyzyjne oraz zachęcenie do podejmowania wspólnych inicjatyw i wymiany informacji. To z kolei wymaga wdrożenia partycypacyjnych narzędzi komunikacji i aktywizacji mieszkańców w celu ich integracji, większego zaangażowania w procesy decyzyjne polityki miejskiej oraz budowanie świadomości związanej ze zrównoważonym rozwojem.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP