Inteligentne wsparcie z chmury

Inteligentne wsparcie z chmury
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ewidencja i zarządzanie majątkiem sieciowym, to w firmach energetycznych jeden z kluczowych obszarów biznesowych, który stanowi fundament strategii rozwojowych związanych z budową inteligentnych sieci. Zwiększenie efektywności wykorzystania majątku, zmniejszenie kosztów jego utrzymania i zoptymalizowanie jego pracy, a także ograniczenie zagrożenia dla zespołów serwisowych umożliwiają systemy IT takie jak Sygnity EAM GIS. Wykorzystanie chmury obliczeniowej pozwala jednocześnie zminimalizować wydatki inwestycyjne IT oraz ograniczyć koszty związane z utrzymaniem systemu.

Sieć inteligentna to wspólna idea łącząca wszystkich uczestników rynku energetycznego - od odbiorców i prosumentów, przez sprzedawców, po dystrybutorów i wytwórców energii. Wykorzystuje ona nowe technologie informatyczne i telekomunikacyjne celem umożliwienia optymalizacji zużycia i sterowania popytem, elastycznego budowania nowych ofert produktowych, zapewnienia interakcji pomiędzy uczestnikami rynku, zwiększenia jakości energii i bezpieczeństwa dostaw a także automatyzacji procesu przywracania działania sieci po awariach.

Podstawowe elementy budowy smart grid to inteligentne systemy pomiarowe, systemy magazynowania energii i systemy zarządzania dystrybucją zintegrowane z systemami zarządzania wyłączeniami. Za inteligentny charakter odpowiadają natomiast systemy zarządzające siecią, które zapewniają dopływ informacji o stanie sieci, stacji, liczników do systemów zarządzania dystrybucją oraz odbiorcach energii.

"Kluczem w zarządzaniu sieciami jest zapewnienie informacji o aktualnym stanie systemu. Decyzje biznesowe muszą być oparte na aktualnych i spójnych danych opisujących stan majątku. Dane te pochodzące z różnych źródeł, powinny być dostępne w odpowiednim momencie dla wszystkich komórek organizacyjnych. Zrozumienie współzależności pomiędzy majątkiem sieciowym a jego kontekstem biznesowym jest warunkiem koniecznym do zarządzania spółką. Sygnity EAM GIS jest istotnym elementem tworzenia inteligentnych sieci spajającym ze sobą informacje z telemetrii, obliczeń i GIS" - mówi Artur Lampart, Menedżer Wsparcia Sprzedaży w Sygnity.

Pełny obraz sytuacji

Rozwiązanie klasy EAM, zbudowane w oparciu o systemy informacji przestrzennej, stanowi podstawę dla większości rozwiązań do zarządzania majątkiem. Wynika to z faktu, że infrastruktura energetyczna jest rozproszona na dużym obszarze. Wizualizacja poszczególnych elementów majątku na mapie cyfrowej i schematach umożliwia zarządzanie nim z wielu perspektyw.

"Pierwsza i podstawowa to ewidencja majątku, dająca pojęcie o tym gdzie znajduje się majątek, za który firma zapłaciła, i który amortyzuje. Informacja przestrzenna umożliwia łatwe prowadzenie inwentaryzacji, a więc ustalenie, czy nabyte składniki majątku istnieją, i czy w związku z tym firma ma prawo rozliczać je" - mówi Janusz Kozok, Menedżer Produktu w Sygnity. "Równolegle istotna jest perspektywa procesowa, dzięki której majątek może być opisany funkcjonalnie z punktu widzenia procesów i działań wykonywanych za jego pomocą" - dodaje Janusz Kozok.

Kompleksowa i aktualizowana na bieżąco ewidencja majątku odgrywają kluczową rolę w procesach utrzymania ruchu, a także w planowaniu inwestycji. Struktura i stan składników majątku decyduje np. o tym czy i kiedy można wyłączyć określoną stację, jakie środki ostrożności należy zachować podczas wymiany danego urządzenia, jakie są potencjalne koszty prowadzenia robót remontowych czy inwestycyjnych w określonej lokalizacji. Wszystko to można wyczytać z mapy, na której naniesione są wszystkie obiekty majątku technicznego. Wizualizacja infrastruktury na mapie cyfrowej lub schemacie pozwala także analizować jej topologię i możliwości optymalizacji np. wyłączeń sieci.

"Dzięki zastosowaniu sprawdzonych standardów w zakresie klasyfikacji i kodyfikacji obiektów infrastruktury, które stanowią wspólny język identyfikacji i referencji dla elementów majątku technicznego, możliwa jest budowa, utrzymanie i współdzielenie wiarygodnej bazy wiedzy o majątku technicznym na potrzeby dowolnych zastosowań." - podkreśla Janusz Kozok, Menedżer Produktu w Sygnity.

Kompleksowe podejście

Oferowane przez Sygnity rozwiązanie EAM GIS bazują na modularnym oprogramowaniu wspierającym kompleksowe zarządzanie majątkiem sieciowym i obsługę zdarzeń na sieci, zarządzanie infrastrukturą dystrybucji oraz komunikacji - telemetria, sieci rozległe itd. - oraz procesy dyspozytorskie poprzez mechanizmy analiz i prezentacji danych w czasie rzeczywistym.

Kompletny system wspomaga realizację procesów związanych z działalnością operacyjną, analityczną i planistyczną. Jako system klasy GIS oferuje pełną ewidencję a także pozwala na obsługę zdarzeń awaryjnych - rejestracja i wspomaganie prac nad usuwaniem skutków awarii, zarządzanie pracami, wspomaganie pracy dyspozytora, obsługi klienta, prac eksploatacyjnych, konserwacyjnych i remontowych oraz uzgodnienia terenowe. W istotny sposób wspiera także rozwój sieci.

Funkcje analityczne i planistyczne obejmują badanie niezawodności elementów sieci, analizę ich pracy oraz funkcje obliczeniowe, a także planowanie przedsięwzięć eksploatacyjnych i inwestycyjnych.

"System umożliwia kompleksowe zarządzanie majątkiem sieciowym i obsługę zdarzeń na sieci oraz optymalizację zarządzania infrastrukturą. Jednokrotna inwentaryzacja majątku sieciowego może być wykorzystana dla wielu zastosowań - eksploatacja, dyspozycja, środki trwałe, obsługa klienta. We wszystkich tych zadaniach aktualne i spójne dane o systemie w jednym miejscu oznaczają wsparcie dla kluczowych procesów biznesowych oraz możliwość integracji procesów biznesowych opartych na wiedzy o majątku sieciowym" - mówi Artur Lampart.

Optymalna chmura

Możliwość wdrożenia systemu Sygnity EAM GIS w modelu on-cloud, realizowanego w ramach platformy usług elektronicznych jest szczególnie atrakcyjna w sytuacji, w której inwestycje w budowę sieci inteligentnej mają znaczenie priorytetowe. Jednocześnie firma osiąga większą elastyczność oraz obniżenie kosztów, a przy tym zapewnia sobie ciągły dostęp do najnowszych wersji systemu.

Chmura obliczeniowa umożliwia obniżenie jednostkowych kosztów wdrożenia systemu i korzystanie z niego w modelu usługowym, który wymaga od użytkownika wnoszenia opłat w wybranych okresach rozliczeniowych.

Duże znaczenie przy wyborze modelu on-cloud ma fakt, że nie trzeba inwestować w zaawansowaną infrastrukturę IT obsługującą system. Używanie bezpiecznych serwerów oferowanych przez renomowanego dostawcę dla branży energetycznej nie powinno być niczym nowym. Nie przez przypadek usługowy model IT porównuje się od dawna do usług oferowanych na rynku energii - nie trzeba przecież budować elektrowni, żeby korzystać z prądu.

"Zważywszy na możliwość łączenia danych i funkcji (algorytmów przetwarzania), pochodzących z różnych chmur, antycypowane nowe modele biznesowe korzystania z oprogramowania oraz nieustannie rosnące znaczenie aplikacji mobilnych, które są skazane na korzystanie z danych zgromadzonych w chmurze, architektura rozwiązań aplikacyjnych w ramach rozwiązań Sygnity EAM GIS podlega ciągłej ewolucji" - podsumowuje Janusz Kozok.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!