XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Inteligentne zarządzanie transportem opłacalne dla miast

Inteligentne zarządzanie transportem opłacalne dla miast
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Systemy inteligentnego zarządzania transportem nie tylko usprawniają ruch na drogach, ale prowadzą do wzrostu standardu życia w miastach. Stają się one już ważnym elementem konkurencji pomiędzy miastami. Na tle innych miast w UE, polskie miasta wciąż wypadają słabo pod względem wykorzystania systemów zarządzania transportem - mówi Janusz Grodzki, dyrektor branży mobility w Siemens.

- Miasta muszą mieć systemy inteligentnego zarządzania transportem, gdyż świat się zmienia. Samochodów ciągle przybywa, mamy coraz większe natężenie ruchu w miastach co powoduje, że w pewnym momencie dochodzimy do ściany i do wyczerpania wolnej przestrzeni infrastruktury. Dlatego musimy zarządzać ruchem, aby w danym mieście można było żyć - mówi Janusz Grodzki, dyrektor branży mobility w Siemens.

Korzyści z wdrożeń systemów inteligentnego zarządzania transportem jest kilka . Mówiąc o systemach sterowania ruchem myślimy zazwyczaj o tym, aby nie stać w korkach i szybko przejeżdżać.

- Te systemy są po to, aby nam się lepiej żyło. Nie tylko po to, aby jechało się krócej, ale również po to, aby zmniejszyć obciążenie środowiska , żeby uciążliwość dla mieszkańców, którzy nie korzystają z transportu publicznego lub prywatnego, była jak najmniejsza, żeby jak najmniejszy był poziom hałasu. Te systemy są po to, żeby podnieść standard życia w miastach - przekonuje Janusz Grodzki.



Jak zapewnia, polskie miasta są zainteresowane systemami zarządzania ruchem. Przez wiele lat nie było znaczących inwestycji w tych obszarach, realizowano tylko projekty pilotażowe np. w Warszawie i Krakowie. Teraz, m.in. dzięki wsparciu z funduszy unijnych, jest to temat bardzo nośny i popularny. Włodarze miast korzystają z szansy, żeby zbudować takie systemy i stworzyć mieszkańcom możliwość życia w lepszych warunkach, co się z kolei przekłada na poprawę konkurencyjności miast.

- Polskie miasta na tle innych miast europejskich wypadają blado. W Polsce znaczące inwestycje w systemy inteligentnego zarządzania transportem dopiero się zaczynają, ale dzięki wykorzystaniu środków unijnych przeskakujemy etapy, które miasta Europy zachodniej przeszły w przeszłości. Mamy życiową szansę, że pewne etapy możemy pominąć i od razu zrobić coś, co w innych państwach trwało latami. Teraz jeszcze wypadamy blado, ale już niebawem będzie rewelacyjne. To będzie ogromny skok jakościowy w rozwoju miast - zapewnia Janusz Grodzki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inteligentne zarządzanie transportem opłacalne dla miast

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!