Internet nie zawsze się opłaca

Internet nie zawsze się opłaca
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki Euro 2012 powstała najszybsza sieć połączeń światłowodowych w tej części Europy. Ale nawet to nie przyspieszy informatyzacji Polski Wschodniej - twierdzi Maciej Witucki, prezes Orange Polska.

Orange jest oficjalnym partnerem technologicznym EURO 2012. W jakich inwestycjach w miastach-gospodarzach uczestniczyliście w związku z przygotowaniami do mistrzostw?

Maciej Witucki, prezes Orange Polska:
Naszym zadaniem i wielkim wyzwaniem jest to by przekaz medialny, by całość transmisji radiowych i telewizyjnych ze stadionów odbywała się bez najmniejszych problemów.

A wymagania UFEA dotyczące jakości obsługi technologicznej okazały się niezłym „ćwiczeniem". Dla przykładu UEFA wymaga, by między wszystkimi stadionami a centrum transmisyjnym w Warszawie biegły dwa niezależne i oddalone od siebie o co najmniej 50 m łącza światłowodowe.

Specjalnie dla UEFA powstała najszybsza i najnowocześniejsza sieć połączeń światłowodowych w tej części Europy. Nie zapomnijmy o ważnej kwestii prestiżowej dla kraju i naszej stolicy - po raz pierwszy w historii mistrzostw centrum transmisyjne nie będzie się znajdowało w mieście finałowym, czyli w tym przypadku w Kijowie, a w Warszawie.

Nasza firma wyposażyła wszystkie centra transmisyjne na stadionach gdzie mecze będą rozgrywane. Wspieramy też organizację stref kibica, w których będą specjalnie wydzielone podstrefy Orange. Tam każdy kibic z własnym laptopem czy telefonem będzie mógł korzystać z WiFi, sprawdzić maile czy poszukać w Internecie miejsca noclegowego lub atrakcji w okolicy.

Dzięki ME i umowom z UEFA powiększone zostaną „autostrady" światłowodowe między głównymi miastami Polski, ale też z Ukrainą. Pomoże to w realizacji projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej, który wciąż ma spore opóźnienia?

Projektowi dla Polski Wschodniej pomoże tylko szybka decyzja ze strony włodarzy projektu. Wciąż bowiem trwają dyskusje, co do szczegółów, jaki wybrać model biznesowy do realizacji projektu.

Naszym zdaniem optymalnym modelem realizacji tego projektu jest wyłonienie w jednym przetargu podmiotu, który zaprojektuje, zbuduje i będzie operatorem infrastruktury (tzw. DBO design, build, operate). Przyjęcie odmiennego modelu, (inny podmiot buduje, inny jest operatorem infrastruktury) jest obarczone zbyt wieloma ryzykami. Z przyczyn formalnych może się też okazać, że jest za mało czasu na organizację dwóch przetargów.

Na jakim etapie jest pokrywanie białych plam internetowych w Polsce, czy dostarczanie szybkiego internetu zawsze się biznesowi i samorządom opłaca? Więcej na ten temat w obszernym wywiadzie w serwisie Portalsamorzadowy.pl.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Internet nie zawsze się opłaca

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!