XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Internet w 76 proc. domów w UE

Internet w 76 proc. domów w UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

6 proc. gospodarstw domowych w UE ma dostęp do internetu; 61 proc. europejskich internautów czyta w sieci wiadomości, a więcej niż połowa korzysta z serwisów społecznościowych. Najbardziej lubią je Portugalczycy, za to Finowie wolą bankowość elektroniczną.

Według danych urzędu statystycznego UE, Eurostatu, w Polsce w 2012 r. 70 proc. gospodarstw domowych miało dostęp do internetu, podczas gdy cztery lata wcześniej było to 48 procent. Z szybkiego, szerokopasmowego dostępu korzysta 68 proc. polskich rodzin (średnia dla UE wynosi 72 procent).

Chociaż poziom dostępu do internetu wzrósł we wszystkich państwach unijnych w ostatnich kilku latach, różnice pomiędzy poszczególnymi krajami są jednak istotne. W 2012 r. najlepiej pod tym względem prezentowały się: Holandia, Luksemburg, Dania i Szwecja, gdzie możliwością korzystania z internetu w domu mogło się pochwalić ponad 90 proc. społeczeństwa. Tymczasem w Bułgarii, Grecji i Rumunii było to nieco ponad 50 proc.

Można też zaobserwować inne różnice pomiędzy poszczególnymi krajami. Podczas gdy użytkownikom portugalskim internet bardziej służy do aktywności w portalach społecznościowych, to fińskim - do bankowości i planowania podróży.

Czytanie newsów i gazet w internecie najpopularniejsze jest na Litwie (robi to 92 proc. internautów) i w Estonii (91 proc.), podczas gdy we Francji odsetek takich osób wynosi zaledwie 38 proc. W Polsce sieć w ten sposób wykorzystuje 48 proc. osób mających do niej dostęp.

Krajem, gdzie najpopularniejsza w internecie była bankowość elektroniczna i korzystanie z serwisów turystycznych, w 2012 roku była Finlandia. Z takich usług korzystało aż 91 proc. fińskich internautów.

Z kolei Portugalia ma największy udział, jeśli chodzi o media społecznościowe - 75 proc. tamtejszych internautów wykorzystuje do tego sieć. Na drugim biegunie pod tym względem znajdują się Czechy (35 proc.) i Francja (40 proc.). W Polsce korzystanie z portali społecznościowych jest bardzo popularne - robi to 68 proc. internautów.

Przeciętny Europejczyk najczęściej jednak wykorzystuje internet po prostu do wysyłania i odbierania wiadomości e-mail, a także wyszukiwania informacji o towarach i usługach (odpowiednio 89 i 83 proc.); 61 proc. mieszkańców "27" używa sieci do czytania informacji. W 2012 r. 59 proc. internautów kupowało przez internet; 52 proc. pisało w sieci społecznościowej. Stosunkowo mało popularne było za to blogowanie - do pisania internetowego dziennika przyznawało się 9 proc. respondentów.

W ubiegłym roku prawie co trzeci Europejczyk miał dostęp do internetu mobilnego (używanego poza domem i pracą). Tu również są spore różnice między poszczególnymi krajami - z możliwości takiej korzystało ponad 50 proc. Duńczyków, Irlandczyków, Luksemburczyków, Holendrów, Finów i Szwedów. Z kolei w Bułgarii, Rumunii, we Włoszech, na Węgrzech i Litwie z mobilnego internetu korzystało 20 proc. respondentów (w Polsce nieco powyżej 20 proc.). Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o młodych - w grupie wiekowej 16-24 mobilnym internetem dysponuje około 60 proc. mieszkańców "27".

Wciąż jednak wysoki pozostaje odsetek osób, które nigdy nie miały styczności z wirtualnym światem. Prawie jedna czwarta mieszkańców UE nigdy nie korzystała z internetu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Internet w 76 proc. domów w UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!