XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Internetowa rewolucja TP SA

Internetowa rewolucja TP SA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

TP przymierza się do budowy sieci na miarę XXI wieku. Ale wcześniej czeka na zmiany prawa, by zabezpieczyć zwrot z inwestycji.

TP SA może w tym roku podjąć decyzję o budowie sieci nowej generacji (NGN), opartej na technologii IP (internetowej). Wymaga ona gigantycznych nakładów inwestycyjnych, ale umożliwi świadczenie usług, o jakich większości Polaków się nie śniło - czytamy w "Pulsie Biznesu".

- Klienci szukają nowoczesnych rozwiązań, takich jak telewizja internetowa, usługi multimedialne czy internetowy dostęp do administracji. Należy zbudować sieć nowej generacji, która umożliwi zaoferowanie naszym abonentom tego typu usług - mówi w dzienniku Przemysław Kurczewski, pełnomocnik prezesa TP.

W wariancie najbardziej optymistycznym po rozbudowie sieci NGN do każdego gospodarstwa domowego będzie docierał bezpośrednio światłowód. Koniec ze zrywaniem połączeń internetowych i limitami transferów. Taka sieć może mieć dla klientów przepustowość nawet 100 Mb/s, ale najbardziej prawdopodobna jest 20 Mb/s. Przy takich łączach można ściągnąć dowolną liczba filmów, gier i oglądać równolegle 10 programów telewizyjnych.

Będzie to też ogromny skok technologiczny i jakościowy dla samej TP, który może pozwolić spółce zatrzymać spadki przychodów z telefonii stacjonarnej - wyjaśnia "PB".

Oczywiście taki skok technologiczny kosztuje. Szacunki JP Morgan, na które powołują się przedstawiciele TP, wskazują, że pełny koszt przyłączenia jednego abonenta w sieci nowej generacji może sięgnąć 2-5 tys. EUR. Eksperci szacują, że wymienione powinno zostać 70 proc. linii TP, ale ewentualna przebudowa sieci raczej nie będzie dotyczyła wsi i terenów mało zamieszkanych. Mówi się o kilku miliardach euro koniecznych inwestycji - wylicza "Puls Biznesu".

Pomysłów na zabezpieczenie inwestycji TP w sieć NGN jest kilka. Większość dotyczy wpisania zabezpieczeń dla telekomu do prawa telekomunikacyjnego. Część mówi o uzgodnieniach między regulatorem, operatorem narodowym i pozostałymi operatorami. TP przez kilka lat mogłaby być wyłącznym użytkownikiem nowo budowanej infrastruktury lub wpisałaby jej koszty do stawek, po których udostępni ją innym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Internetowa rewolucja TP SA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!