XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

IT: awantura o przetarg dla MF

IT: awantura o przetarg dla MF
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Finansów od 1 stycznia 2008 r. chce mieć nowoczesną sieć teleinformatyczną, która umożliwi komunikację aż 725 urzędom. Na projekt wyda 143 mln zł. Problem w tym, że spóźniło się z przetargiem. Ogłoszono go dopiero pod koniec lipca 2007 r. Zdaniem wielu oferentów termin realizacji jest absolutnie nierealny, bo zestawienie takich łączy w tylu miejscach potrwa co najmniej 8 miesięcy - pisze "Puls Biznesu".

O nowej sieci dla MF mówiono od dwóch lat. Przetarg powinien być dawno rozpisany, bo obecna umowa z Telekomunikacją Polską wygasa w końcu grudnia 2007 r. Resort jednak zamiast ogłosić przetarg na początku tego roku (lub wcześniej) i porównać oferty czterech, pięciu wykonawców, poczekał do ostatniej chwili i skazał się w praktyce na jedną ofertę od dotychczasowego usługodawcy. Na dodatek podał szacunkową wartość projektu - 143 mln zł - więc trudno przypuszczać, by mógł na przetargu zaoszczędzić. Na reakcję konkurentów TP nie trzeba było długo czekać. Zaprotestowały: Netia, Exatel i Crowley Data Poland. Wszystkie domagają się realnego czasu na realizację usługi - 8 do 24 miesięcy. Podają przykłady, gdzie instytucje publiczne na mniejsze projekty dawały wielomiesięczne terminy realizacji - KRUS, ARiMR, MSWiA.

Z protestującymi zgadzają się eksperci. Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha uważa, że są to przetargi pozorowane. Jego zdaniem przetarg taki nie zapewnia warunków uczciwego porównania ofert. Należałoby zadać publiczne pytanie, co takiego uniemożliwiło jego wcześniejsze ogłoszenie

TP jest w kropce, bo - jak zapewnia "PB" osoba zbliżona do tego operatora - nikomu nie zależało na tym, by przetarg miał fikcyjną formę.

Mało tego, dla TP ten termin realizacji też jest bardzo trudny do dotrzymania. Gdyby inni oferenci nie zaprotestowali, TP rozważyłaby oprotestowanie warunków.

TP jednak zaprotestowała, tylko że w sprawie zbyt wysokich kar za opóźnienia.

Jeśli MF odrzuci protesty firm, można się spodziewać arbitraży w Urzędzie Zamówień Publicznych, a potem skarg sądowych. Postępowania trwają wiele miesięcy, więc przetarg może podzielić los kilku wcześniejszych projektów na budowę sieci - np. ciągnącego się latami przetargu dla resortu sprawiedliwości (za 80 mln zł) czy postępowań w resorcie spraw wewnętrznych (za 100 do 250 mln zł). A kilka lat temu rząd planował wybudowanie wielkiego systemu transmisji danych dla całej administracji. Skończyło się na planach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IT: awantura o przetarg dla MF

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!