Izrael i UE podpisały porozumienie o współpracy naukowej

Izrael i UE podpisały porozumienie o współpracy naukowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Izrael i Unia Europejska podpisały w niedzielę porozumienie o współpracy naukowej w ramach unijnego programu Horyzont 2020 - poinformowały źródła unijne. Towarzyszące umowie spory dotyczyły izraelskich osiedli na terytoriach okupowanych.

Porozumienie, które zatwierdza udział Izraela w unijnym programie naukowym, zostało parafowane w Jerozolimie w obecności przebywającego tam z wizytą oficjalną szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso i izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu.

"Izrael odgrywa ważną rolę w dziedzinie badań i innowacji i z tych powodów jest w tych obszarach ważnym partnerem UE" - podkreślił Barroso. W komunikacie KE podkreśliła, że program Horyzont 2020 "daje możliwość wzmocnienia współpracy między Izraelem a UE", a Izrael uzyska do programu "taki sam dostęp jak kraje członkowskie UE".

Horyzont 2020 jest największym w historii unijnym programem ramowym (PR) na rzecz badań naukowych i innowacji. Zastępuje tzw. 7 PR ds. badań, którego budżet na lata 2007-2013 wynosił 53 mld euro. Siedmioletni budżet Horyzontu 2020 na lata 2014-2020 wyniesie prawie 80 mld euro.

Negocjacje na temat porozumienia były trudne, ponieważ UE nie zgadza się, by fundusze z UE na naukę były kierowane do izraelskich podmiotów znajdujących się na terenach okupowanych od 1967 roku.

W lipcu ubiegłego roku UE ogłosiła wytyczne, które zakazują udzielania wsparcia finansowego, stypendiów, grantów na badania każdemu podmiotowi, który ma siedzibę w osiedlach izraelskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie. Komisja Europejska przypomniała wówczas, że UE uznaje izraelskie osiedla na terenach okupowanych za nielegalne w myśl prawa międzynarodowego.

Ostatecznie w listopadzie obie strony zawarły kompromis, który "respektuje całkowicie wymagania prawne i finansowe UE, a jednocześnie delikatne kwestie polityczne po stronie Izraela" - wynika z tekstu umowy między szefową dyplomacji UE Catherine Ashton a izraelskim rządem.

Dziennik "Haarec" informował, że na podstawie wypracowanego kompromisu UE i Izrael do umowy dołączą dwa różne dokumenty. UE - o wytycznych dotyczących niefinansowania osiedli, Izrael o tym, że "sprzeciwia się (unijnym) wytycznym, zarówno z prawnego jak i politycznego punktu widzenia".

Udział w programie Horyzont 2020 pozwoliłby izraelskim instytutom badawczym i firmom zajmującym się zaawansowanymi technologiami na korzystanie ze wsparcia UE. Izrael jest jedynym krajem pozaeuropejskim, który w pełni uczestniczy w tym programie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Izrael i UE podpisały porozumienie o współpracy naukowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!