J. Buzek: polski węzeł wiedzy i innowacji przybrał realny kształt

Inicjatywa, którą powołaliśmy przed dwoma laty podczas pierwszej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, przybrała realny kształt - podkreślił we wtorek w Katowicach przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, mówiąc o polskim węźle wiedzy i innowacji.

Jerzy Buzek był jednym z uczestników dyskusji pt. „Wspólnota wiedzy i innowacji - fuzja nauki i biznesu”, która odbyła się w ramach III Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jego tematem była działalność polskiego węzła wiedzy i innowacji (CC PolandPlus) w konsorcjum KIC (Knowledge Innovation Communities) InnoEnergy.

W opinii ekspertów, Europa zaczyna pod względem badań naukowych tracić dystans do innych wiodących gospodarek. By temu zaradzić przed kilkoma laty, z inicjatywy Komisji Europejskiej powołano Europejski Instytutu Technologiczny. Ma on stworzyć w Europie nową jakość współpracy pomiędzy uczelniami, jednostkami badawczymi oraz przedsiębiorstwami.

Inicjatywa ma pomóc w uczynieniu europejskiej gospodarki najbardziej konkurencyjną na świecie. Pomysłodawcy przedsięwzięcia nie chcieli jednak, aby działalność Instytutu była oderwana od rzeczywistości. Dlatego powołano węzły wiedzy i innowacji, by odbywała się bliżej nauki. W ich skład weszły uniwersytety, firmy badawcze i biznes. Działalność polskiego węzła zainaugurowano w 2009 r. podczas pierwszego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Jestem szczerze zbudowany. Inicjatywa, którą powołaliśmy przed dwoma laty, przybrała realny kształt. Taki, jak sobie wyobrażaliśmy wiosną 2009 r. - powiedział Jerzy Buzek.

- Innowacyjność jest bardzo ważna dla dalszej integracji europejskiej; tylko przez nią możemy konkurować w dzisiejszej gospodarce. Choć to oczywistość, warto to wciąż powtarzać. Nie chcemy stosować dumpingu ekologicznego czy socjalnego. Stąd wziął się model „złotego trójkąta” wiedzy, który łączy innowacje, badania i edukację. Dlatego powstał też Europejski Instytut Technologiczny - dodał.

W działalność polskiego węzła są zaangażowane m.in. wyższe uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, politechniki, Śląska i Wrocławska, uniwersytety, Śląski i Jagielloński; jednostki badawcze: Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, a także takie firmy jak Tauron Polska Energia, Lotos, Rafako czy PGNIG.

Działalność CC PolandPlus obejmuje m.in. projekty związane ze składowaniem CO2 w podmorskich złożach węglowodorów czy technologią zgazowania węgla i jej wykorzystaniem przy produkcji energii.

W najbliższych dniach ma zostać zarejestrowana spółka, która będzie biznesowym reprezentantem Polskiego węzła. W ramach konsorcjum KIC InnoEnergy działają również węzły z Niemiec, Holandii, Francji, Hiszpanii, Szwecji i krajów Beneluksu.

Tomasz Elżbieciak

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: J. Buzek: polski węzeł wiedzy i innowacji przybrał realny kształt

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!