XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jak idea Przemysłu 4.0 sprawdza się w polskich firmach?

Jak idea Przemysłu 4.0 sprawdza się w polskich firmach?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Przemysł 4.0 rozumiem jako inteligentne połączenie wielu technologii IT używanych w przedsiębiorstwach - uważa Tomasz Jadczak, kierownik zespołu technologicznego SAP, pion rozwiązań dla przedsiębiorstw, Asseco Poland.

Zdaniem naszego rozmówcy, nie jest to jedynie zebranie odseparowanych źródeł informacji, np. z systemów automatyki przemysłowej, systemów logistycznych, laboratoryjnych, magazynów wysokiego składowania czy sprzedażowych.

- To niezwykle złożone rozwiązanie powstałe na styku inżynierii, informatyki i wiedzy o zarządzaniu - wyjaśnia. - Porównałbym je do „inteligencji” sterującej systemami, z których pobiera informacje, ale i reaguje na nie. Reakcją jest np. zmiana kwalifikacji kosztu, zmiana wartości lub polecenie wydane któremuś z systemów.

Tomasz Jadczak wskazuje, że taki projekt zrealizowany został w Zakładach Azotowych „Puławy”, Grupa Azoty.

- Połączyliśmy w jeden logiczny hub informacyjny dane z wielu źródeł - opisuje. - Powstała logiczna chmura informacji, wokół której tworzone są usługi informujące, sterujące, wspierające oraz operacyjnie. Wdrożona w ZA Puławy technologia pozwala działać w oparciu o rzeczywiste dane on-line.

Jakie są tego wymierne efekty?

- Dyspozytor ruchu na produkcji, poprzez ustawienie właściwego trybu pracy instalacji (np. rozruch instalacji) wpływa na sposób, w jaki rozliczane są koszty zużywanych surowców czy nośników energii – mówi Tomasz Jadczak. - Informacja trafia automatycznie z systemu do systemu, z pominięciem wielu osób zaangażowanych w związane z nią procesy. Inny przykład to bieżące śledzenie i raportowanie rzeczywistych poziomów emisji gazów, które pozwala na aktywną grę na rynku praw do emisji. To wartościowe narzędzie dla spółki działającej w sektorze objętym polityką klimatyczną UE. Z kolei sprzężenie systemów produkcyjnych i logistycznych pozwala na aktywną grę na rynku zakupu surowców, nośników energii. Bieżące raportowanie produkcji realizowane w cyklu zmianowym czy dobowym oparte na danych rzeczywistych pozwala na rynkową aktywność w zakresie zarządzania marżami, promocjami czy kanałami sprzedaży. Procesy w różnych obszarach harmonijnie współgrają, co przekłada się na wyniki.

Przedstawiciel Asseco Poland wskazuje, że odseparowane, nieaktualne wielkości, często oparte na wskaźnikach, uznano za niewystarczające. - Hub ma reagować, albo sam inicjować na informację z jednego systemu i inteligentnie przekserować ją do systemu w innym obszarze, tj. z produkcji do logistyki albo z produkcji do księgowości - wyjaśnia. - Reakcja nie następuje na końcu procesu, po analizie, czy na podstawie wskaźników, ale w odpowiedzi na wydarzenie, w trakcie procesu, na dowolnym jego etapie, w oparciu o dane rzeczywiste i w czasie rzeczywistym. Reakcja natychmiastowa i mądra. To jest niezwykłe w tym podejściu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak idea Przemysłu 4.0 sprawdza się w polskich firmach?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!