PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak pobudzić działania badawczo-rozwojowe?

Autor: wnp.pl (WGK)
06-03-2016 16:29
Jak pobudzić działania badawczo-rozwojowe?
Fot. Fotolia

Pobudzenie innowacyjności to oczko w głowie krajowej gospodarki. Potrzebne są bodźce skłaniające przedsiębiorców do zwiększanie nakładów i wysiłków w obszarach badawczo-rozwojowych. Pytanie, jak ich zmotywować?

Według raportu KPMG, ponad połowa (57 proc.) średnich i dużych firm działających w Polsce deklaruje, że prowadzi lub zleca prace badawczo-rozwojowe (B+R). Właściciele firm, decydując o uruchomieniu projektu B+R biorą pod uwagę przede wszystkim prawdopodobieństwo sukcesu i korzyści finansowe, wartość możliwej do pozyskania dotacji oraz koszt projektu. Z kolei dla dużych przedsiębiorstw najistotniejsza jest możliwość podniesienia poziomu technologicznego, zaś dla małych i średnich przedsiębiorstw kluczowe okazuje się prawdopodobieństwo powodzenia i sukcesu projektu.
Należy ułatwić działania badawcze przedsiębiorstwom

Według danych pochodzących z raportu firmy PwC, 28,4 proc. badanych do czynników najbardziej zachęcających do intensyfikacji działań badawczo rozwojowych należy pozyskanie większej możliwości w zakresie bezzwrotnych dotacji na projekty B+R. Jako drugi, najczęściej podawany czynnik, przedsiębiorcy wskazywali na ulgi podatkowe z tytułu prowadzenia prac B+R (21,2 proc.). Na dalszych miejscach znalazły się takie bodźce jak: większa elastyczność i dynamika w działaniu jednostek naukowych i badawczych (16,9 proc.), większa dostępność kadry zdolnej do realizacji i zarządzania projektem B+R (13,6 proc.), a także krótsze i tańsze procesy pozyskiwania praw własności przemysłowej tj. patenty, wzory użytkowe i przemysłowe (11,4 proc.).

Z kolei według raportu Deloitte, zdaniem blisko 77 proc. ankietowanych, wprowadzenie ulgi podatkowej na działalność B+R przełożyłoby się na zwiększenie wydatków na ten cel. Co więcej, ponad 40 proc. przedsiębiorstw przeznaczyłoby więcej środków na badania i rozwój w perspektywie krótkoterminowej (rok – dwa lata). Pozytywny wpływ na poziom pewności i zaufania związanego z korzystaniem z zachęt dotyczących działalności badawczo-rozwojowej mógłby mieć szereg czynników – jak na przykład - opracowanie spójnej listy wydatków kwalifikowanych, zarówno w odniesieniu do dotacji, jak i ulg podatkowych.

– Polskie firmy i przedsiębiorstwa chcą się rozwijać. Jednakże, aby im to ułatwić można zaimplementować mieszany system zachęt – w tym także ulgi podatkowe – czyli możliwość odliczenia określonej sumy od podatku. Nasza firma od sześciu lat posiada status Centrum Badawczo Rozwojowego, co za tym idzie ponosimy duże nakłady na działalność badawczo-rozwojową, myślę więc, że takie rozwiązanie byłoby znacznym ułatwieniem dla wszystkich przedsiębiorstw – mówi prof. Konrad Świrski, prezes Transition Technologies.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


46 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP