XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jak poprawić szanse rozwoju sektora ITC w Polsce?

Jak poprawić szanse rozwoju sektora ITC w Polsce?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Istnieje potencjalnie duża szansa na przyciągnięcie do Polski inwestorów z umacniającego się segmentu sektora elektronicznego, tj. nowych technologii służących poprawie efektywności zużywania energii elektrycznej, w tym sterowania w domach pasywnych.

- Muszą jednak być spełnione określone warunki, podobnie jak kilkanaście lat temu, które sprzyjały tak licznym inwestycjom w szeroko rozumianym sektorze ITC - uważa Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Z jednej strony, chodzi o nowe akty prawne pomagające na uporządkowanie rynku, jak np. ustawy o odnawialnych źródłach energii, a z drugiej - o podtrzymanie zachęt przyciągających inwestorów, w tym m.in. wydłużenie co najmniej do 2026 roku działalności w Polsce specjalnych stref ekonomicznych.

- Ponieważ mamy znaczne opóźnienia w rozwoju nowoczesnych sieci elektroenergetycznych, może to być atutem do przeskoczenia pewnych etapów rozwoju i wdrażania najnowszych technologii - ocenia prezes KIGEiT. - Pojemność rynku wewnętrznego jest szczególnie ważna na wczesnych etapach rozwoju branży.

Tak było z inwestycjami w kilka branż sektora ITC, przez które izba rozumie (zgodnie z definicją OECD) nie tylko teleinformatykę, lecz również branżę białego AGD.

- Dzięki inwestycjom zagranicznym, Polska zdobyła ważne kompetencje nie tylko w produkcji, ale także zarządzaniu i logistyce, stając się trzecim w Europie eksporterem wyrobów ITC, mając 7,8 proc. rynku - podkreśla Kamiński.

Dziś 96 proc. tych wyrobów trafia na rynki zagraniczne, dzięki czemu mamy też wysoką nadwyżkę ich eksportu nad importem. W ocenie KIGEiT, jedno miejsce stworzone dzięki inwestorom zagranicznym w ITC (a powstało ich 34 tys. od 1995 roku), pociąga utworzenie do pięciu miejsc w ich otoczeniu.

Łącznie, jak wynika z danych PAIiIZ, w Polsce zakończono dotychczas 49 projektów inwestycji zagranicznych w sektorze ITC. Dzięki nim Polska jest numerem jeden w Europie pod względem produkcji telewizorów i monitorów, a od tego roku także - numerem jeden w produkcji AGD. Do największych inwestycji zaliczają się zakłady: LG w Kobierzycach i Oławie, Sharpa - w Łysomicach, Jabila – w Kwidzynie.

- Nasze przepisy zachęcające do inwestowania w ITC powinny uwzględniać okoliczność, że jest to sektor wysokiego ryzyka, gdzie w ciągu 2-3 lat radykalnie zmienia się technologia i nie zawsze obecnym potentatom udaje się obronić swoje miejsce na rynku - mówił Sebastian Stadnik, dyrektor generalny LG Electronics Wrocław.

Tymczasem np. pomoc finansowa do inwestycji uzależniona jest (pod groźbą zwrotu) od utrzymania przez 5 lat samego zadania i miejsc pracy.

- Musimy zabiegać o inwestorów, bowiem są liczne kraje nie tylko lepiej ich przyciągające, ale i lepiej wdrażające inteligentne systemy elektroenergetyczne, w tym półprzewodnikowe technologie oświetlenia LED, które przynoszą rewolucyjne zmiany w oszczędności zużycia energii i systemów zarządzania zużyciem - podkreślił Bogdan Ślęk z firmy Philips Ligting Poland.

W celu wspierania firm, które już u nas zainwestowały oraz lepszego przyciągania nowych inwestorów do sektora ITC, prezes KIGEiT Stefan Kamiński podpisał dziś umowę z prezesem PAIiIZ Sławomirem Majmanem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak poprawić szanse rozwoju sektora ITC w Polsce?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!