PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak poruszać się po programie Horyzont 2020?

Autor: wnp.pl (PS)
18-12-2013 15:35

W 2014 roku, kiedy rusza unijny program Horyzont 2020, na projekty badawcze przewidziano współfinansowanie o wartości 4,5 mld euro.

To niewiele, bowiem cały budżet siedmioletniego programu wynosi niemal 80 mld euro. Zarazem pierwsze konkursy dla przedsiębiorców, ubiegających się o to dofinansowanie, będą zamykane już wiosną, więc należy do nich jak najszybciej startować. Łącznie KE ogłosi w przyszłym roku 64 nabory.
Najwięcej, bo 700 mln euro, Komisja Europejska przeznaczy w 2014 r. na technologie informacyjne i komunikacyjne oraz na inwestycje: w bezpieczną i czystą energię oraz zdrowie, zmiany demograficzne i dobrostan - po 600 mln euro.

- W programie Horyzont 2020 KE po raz pierwszy bardzo dokładnie określiła poszczególne tematy pod kątem merytorycznym i sprecyzowała, czego powinien dotyczyć projekt badawczy oraz jakie przynieść rezultaty – przypomina Beata Tylman, dyrektor w zespole ds. pomocy publicznej PwC. - A to w praktyce oznacza, że wnioski aplikacyjne będą musiały dokładnie odpowiadać na przedstawione oczekiwania, bez możliwości dodawania działań wynikających z własnych potrzeb, a wykraczających poza dany temat badawczy.

Program Horyzont 2020 opiera się na trzech tzw. filarach, które z kolei dzielą się na programy i podprogramy, calle (konkursy) i tematy.

Za priorytetowe w sektorze B+R, Komisja Europejska uznała: doskonałą bazę naukową (czyli dofinansowanie najlepszych badaczy jako filar 1), wiodącą pozycję w przemyśle (ugruntowanie europejskiej pozycji w innowacyjnych branżach - filar 2), wyzwania społeczne (czyli wsparcie projektów odpowiadających na istotne dla społeczeństwa kwestie - filar 3).

- Najbardziej obiecujący dla firm jest drugi i trzeci filar, skierowany bezpośrednio na dofinansowanie projektów przedsiębiorców – ocenia Tylman. - Istotnym czynnikiem sukcesu jest selekcja tych tematów, które najlepiej odpowiadają planowanym projektom.

Ponieważ KE ściśle określa zakresy tematyczne może okazać się, że w momencie wyboru złego konkursu projekt nie otrzymuje dofinansowania, a konkursy do których mógł zostać pozytywnie zakwalifikowany, już są zamknięte.

Zarazem Horyzont 2020 przewiduje szereg uproszczeń w porównaniu z dotychczasowymi programami ramowymi. Np. wszystkie czynności odbywać się będą drogą elektroniczną, łącznie z podpisaniem umowy oraz częścią sprawozdawczą projektu. Do około 8 miesięcy skrócony będzie czas podpisywania umów, co w praktyce oznacza dla przedsiębiorstw szybszy dostęp do środków.

Program przewiduje także spójne zasady niezależnie od konkursów (np. sposób rozliczania kosztów pośrednich i bezpośrednich) oraz mniejszą liczbę kontroli i audytów finansowych w projektach.

Nowością jest specjalny instrument, funkcjonujący poza regularnymi konkursami, przeznaczony dla małych i średnich firm. Zakłada on, że przedsiębiorcy mogą składać aplikacje indywidualnie tj. bez tworzenia konsorcjów z przynajmniej trzech niezależnych podmiotów z różnych krajów wymaganych w pozostałych konkursach Horyzontu 2020.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP