Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak wygląda podział kosztów inteligentnego opomiarowania?

Autor: wnp.pl (JM)
04-07-2012 08:26

- Ogólna wycena kosztów projektów wdrożenia inteligentnego opomiarowania została przedstawiona w dokumencie przygotowanym dla PSE Operatora, dla całego rynku jego poziom można określić na 7 mld PLN (16 mln liczników) – informuje Jacek Piotrowski, konsultant rynku energetycznego Hewlett-Packard Solutioning Team EMEA.

Nasz rozmówca strukturę kosztów przedstawia następująco: 30% to usługi i produkty związane z instalacjami urządzeń, 30% to zakup sprzętu (liczniki, koncentratory, itp.), 20% to wydatki dotyczące zapewnienia komunikacji i 20% to koszty IT (oprogramowanie, usługi).
- Projekty inteligentnego opomiarowania dotyczą grup taryfowych C i G – kontynuuje Jacek Piotrowski. - Odbiorcy przemysłowi (A i B) są już dzisiaj obsługiwani w zupełnie nowy sposób, za pomocą użycia zdalnego odczytu (zdalnego dostępu do układów pomiarowych).

Jak wyjaśnia przedstawiciel HP, przedsiębiorstwa, zwłaszcza z grupy C i wybrani z grupy G, mają możliwość udziału w procesach regulacyjnych, wiążących się z dodatkowym przychodem bądź obniżeniem kosztu zakupu energii. - W przypadku wszystkich klientów z grupy G i mających taką możliwość klientów z grupy C, źródłem korzyści jest możliwość zmiany sposobu zużywania energii - tłumaczy.

Jego zdaniem, po wprowadzeniu taryf wielostrefowych, taryf Time Of Use, itp. cena energii będzie zmienna w czasie doby. - W związku z tym, że infrastruktura AMI pozwala również na przesyłanie sygnałów sterujących do urządzeń domowych, inteligentne opomiarowanie pozwala na komunikowanie informacji o cenach konsumentowi (odbiorcy) – mówi Jacek Piotrowski. - Uzyskuje on tym samym możliwość dopasowania godzin pracy swoich urządzeń do pór doby, w których energia będzie najtańsza, oczywiście dla urządzeń, których praca może być wykonana w dowolnej porze dnia czy nocy, np. ogrzewanie czy pralki.

W ten sposób, zdaniem przedstawiciela HP, konsument obniży koszt wykorzystywanej przez siebie energii, niekoniecznie ograniczając swoje zużycie. - Dodatkowo dzięki dokładniejszej informacji o profilu zużycia energii, odbiorca będzie miał możliwość ograniczenia bądź zmodyfikowania sposobu zużycia prądu w zależności od pory dnia - wyjaśnia.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP