Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak wygląda współpraca nauki z przemysłem?

Autor: wnp.pl (Tadeusz Gańczarczyk)
10-05-2010 11:41
Jak wygląda współpraca nauki z przemysłem?

O innowacyjności w polskiej gospodarce i współpracy nauki z przemysłem mówi się od lat. Rozwój innowacyjności to również strategiczny cel Unii Europejskiej. Kiedy i pod jakimi warunkami słowa przejdą w czyny?

Dane statystyczne nie kłamią. Nakłady na działalność badawczo-rozwojową w Polsce stanowią jedynie 0,57 proc. PKB. Stawia to Polskę wśród krajów o jednym z najniższych poziomów finansowania nauki w Unii Europejskiej. Również środki finansowe przeznaczane na naukę i instytucje B+R w Polsce odbiegają znacznie od średniej europejskiej.
Jak podaje PAIiIZ, w Polsce działalność badawczo-rozwojowa jest w 57,7 proc. finansowana przez budżet państwa. Za 26 proc. wydatków odpowiadają firmy, a w 16,3 proc. finansowanie pochodzi z innych źródeł.

To wszystko znajduje odzwierciedlenie w poziomie innowacyjności naszego kraju w wymiarze globalnym. Dane dostępne europejskim ekspertom pozwalają im stworzyć opinię, według której udział firm w kreowaniu innowacyjności w Polsce jest minimalny.

- Potrzeba trochę czasu, aby to zmienić, ale na szczęście są pierwsze jaskółki i już się dzieje coś pozytywnego - zauważa prof. Andrzej Barczak z katowickiej Akademii Ekonomicznej. - I są pieniądze, w dodatku europejskie. Natomiast wciąż nie ma chęci z jednej i z drugiej strony, bo kariery osobiste tych dwóch stref przebiegają jakby odrębnymi drogami. Kariera naukowa jest w większości "introligatorska", a biznesowa zupełnie inna. Przedsiębiorca nie wie, po co zabiegać o ekspertyzy, o współdziałanie z jakimś kołem badawczym, skoro można kupić nowość, wystawiając tylko fakturę.

Za oficjalną próbę podsumowania rezultatów polskiego zaangażowania w badania naukowe na poziomie europejskim od 2004 do początków roku 2009 podaje się publikację Komisji Europejskiej "Polska. Największe osiągnięcia UE w nauce i badaniach naukowych 2004-2009". Według tych danych Polska zajmuje 13. miejsce pod względem pozyskanych funduszy w ramach 7. Programu Ramowego, 22. miejsce pod względem intensywności B+R, 25. miejsce pod względem liczby wniosków patentowych do EPO w przeliczeniu na milion mieszkańców oraz aż 27. miejsce w eksporcie nowoczesnych technologii liczonych jako procent całkowitego eksportu.

Po co te innowacje?

Wbrew tym rankingom tworzonym na bazie przestarzałych i niepełnych danych, sytuacja praktyki badawczej i naukowej mocno się zmieniła w ostatnich miesiącach. Ogromny przełom nastąpił dzięki środkom unijnym na różnorakie projekty technologiczne. To zmobilizowało uczelnie do szeregu praktycznych działań na styku nauki i przemysłu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP