Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Oprócz kremu do opalania, kostiumu kąpielowego coraz częściej do "wakacyjnej walizki" pakujemy również przenośny komputer. Bezpłatne hotspoty kuszą i zapewniają łatwy dostęp do internetu. Łatwy jednak nie tylko dla użytkowników, ale i hakerów.

Policja nie ma wątpliwości: mamy do czynienia z ewolucją w kierunku e-przestępczości. Przestępstwa w sieci są groźne zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy podczas urlopów korzystamy z darmowych hotspotów i sieci Wi-Fi.

- Nigdy nie mamy pewności czy sieć bezprzewodowa do której się podłączamy należy do osoby zaufanej czy też do osoby, która chce wykraść nasze dane - stwierdza Krzysztof Kasperkiewicz, specjalista ds. marketingu i PR w DAGMA sp. z o.o.

Dlatego fachowcy nie mają wątpliwości, bankowość elektroniczna "TAK", ale tylko w zabezpieczonej domowej sieci. - Korzystanie z bankowości elektronicznej za pomocą Wi-Fi to dość ryzykowna zabawa, więc tego raczej nie polecam. Sprawdzajmy to raczej w inny sposób lub ewentualnie wytrzymajmy te dwa tygodnie. Będziemy bezpieczniejsi i nasze pieniądze nie wyparują, a może tak się stać, jeśli skorzystamy z niebezpiecznej sieci Wi-Fi - twierdzi Kasperkiewicz.

Takie działają na przykład w kafejkach internetowych. - Nie jest prowadzona legitymacja klientów, czyli tak na prawdę każdy zasiada przed komputerem. Każdy może cokolwiek zainstalować, po czym można to wynieść i użyć do złych lub dobrych celów - przyznaje Konrad Gurtler, właściciel kafejki internetowej.

Najczęściej niestety do tych złych. A w sieci oprócz włamań na konta bankowe coraz częściej kradnie się komputerowe artefakty, czyli elementy gier sieciowych. - Zniknęły nam numery seryjne i nie mogliśmy potem grać. Tak samo było w przypadku klientów, którzy mieli założone własne konta i też były kradzieże tych kont - mówi Beata Gurtler z IT WIC-Feniks.

Wytropienie e-złodziei nie należy do najprostszych czynności. - Dopiero analiza informatyki śledczej mogłaby zapewne wskazać czas i miejsce, kiedy jakaś ingerencja w komputer osoby poszkodowanej miała miejsce - stwierdza Zbigniew Engiel z Laboratorium Informatyki Śledczej MediaRecovery. A wtedy najczęściej jest już za późno i poniesionych strat po prostu nie da się odzyskać.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!