Jak zinformatyzować szpitale?

Zmiany prawne, finansowe wsparcie placówek i skuteczne budowanie świadomości informatycznej wśród pracowników lecznic. To istotne warunki umożliwiające powszechne wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej, o których mówili uczestnicy IX Forum Rynku Zdrowia.

Podczas sesji informatycznej Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zaznaczył, iż terminy realizacji centralnego projektu P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) zostały skrócone w stosunku do wcześniej przyjętych.

- Technicznie będziemy gotowi do uruchomienia systemu P1 w czerwcu 2014 r., czyli o kwartał wcześniej niż planowano - mówił Marcin Kędzierski. - Dostarczamy już pierwsze wymagania techniczne, określające m.in., w jaki sposób e-recepty czy e-skierowania powinny być zaimplementowane w systemie informatycznym.

Jest to istotne m.in. z racji wyznaczonego przez resort zdrowia na 1 sierpnia 2014 r. terminu obowiązkowego prowadzenia przez placówki elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

Sprzęt to nie wszystko

Uczestnicy dyskusji oceniali zarówno przygotowanie lecznic, jak i stan prawny mający umożliwić powszechne wdrożenie EDM od 1 sierpnia 2014 roku.

- Do wdrożenia elektronicznej dokumentacji, zgodnej z wymogami określonymi przez ustawodawcę, nie wystarczy uruchomienie jednego modułu czy aplikacji, zakup skanerów i zatrudnienie odpowiedniej liczby sekretarek medycznych - stwierdziła Małgorzata Rusin, pełnomocnik dyrektora i kierownik Zespołu Technologii Informatycznych i Telemedycznych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Podkreślała, że EDM to generowanie i wysyłanie informacji z uporządkowanego zbioru danych w sposób dokładnie określony w rozporządzeniu: - Dlatego konieczne jest przede wszystkim wdrożenie zintegrowanego systemu, który wspiera wszystkie procesy biznesowe szpitala oraz całą obsługę pacjenta.

- Ustawa mówi nie tylko o tym, że pojedyncze placówki mają być przygotowane do generowania dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, ale także, aby były stworzone warunki do wymieniania się danymi zawartymi w takiej dokumentacji. A to już wykracza poza zakres odpowiedzialności samego podmiotu leczniczego - mówiła Małgorzata Rusin.

Czytaj więcej na Rynekzdrowia.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak zinformatyzować szpitale?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!