PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jakie będzie wsparcie innowacyjności w latach 2014-2020?

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
15-09-2014 14:03
Jakie będzie wsparcie innowacyjności w latach 2014-2020?
fot. Fotolia

Dopiero w końcu listopada można oczekiwać zakończenia negocjacji z Komisją Europejską programu operacyjnego inteligentny rozwój (POIR) na lata 2014-2020. Pomimo tego być może pierwsze wnioski o nabór środków zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku.

Pierwsza runda negocjacji odbyła się w dniach 8 – 10 lipca, ale KE zgłosiła 158 uwag do polskiego projektu POIR. Przykładowo, nacisk położyła na transfer wyników prac badawczo – rozwojowych do gospodarki oraz zmianę celu głównego programu; ma on koncentrować się na trwałym wzrośnie prywatnych nakładów inwestycyjnych B+R.
Informacje te przekazał Łukasz Małecki, kierownik zespołu w Departamencie Konkurencyjności i Innowacyjności Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Jak przypomniano podczas konferencji „Fundusze UE 2014 – 2020. Nowa perspektywa – nowe możliwości dla przedsiębiorców”, zorganizowanej w PAIIZ, w zakończonej perspektywie finansowej 2007 – 2013 poprzednik obecnego POIR (PO Innowacyjna Gospodarka) był głównym źródłem wsparcia publicznego przedsiębiorstw w ich działalności innowacyjnej (8,7 mld euro).

Taką samą pulą będzie dysponował bieżący POIR. Kładzie się w nim zdecydowanie większy nacisk na wspieranie działalności B+R dla sektora MŚP, co wyraża się zarówno w wartości środków przeznaczonych na ten cel (8,6 mld euro), jak i w różnorodności planowanych instrumentów. Zarazem szeroko rozumiane wsparcie sfery e-gospodarki i e-administracji, z osi VII i VIII POIG, zostało wyodrębnione w nowy program operacyjny – Polska Cyfrowa (POPC).

Ponadto projekty małej wartości mogą uzyskać dofinansowanie w regionalnych programów operacyjnych (RPO). Z jej środków będą też realizowane tzw. projekty inteligentnej specjalizacji regionów.

Zgodnie ze zmienioną przez KE ogólnie regułą pomocy publicznej, POIR także przewiduje wspieranie inwestycji przedsiębiorstw, ale na mniejszą skalę bezpośrednio, a w większym zakresie w postaci pomocy zwrotnej (np. kredyty preferencyjne). W szczególności, gorsze będą warunki wsparcia przedsiębiorstw z RPO.

Podstawowa zmiana wynika z obniżenia maksymalnych pułapów dofinansowania. Jest to skutek tego, że polskie regiony rozwinęły się w stosunku do średniej unijnej na tyle, że wsparcie to jest niższe. Jedynie cztery województwa Polski Wschodniej utrzymały najwyższy, (50 proc.) limit pomocy, w pozostałych spadł on do 35 a nawet 25 proc. (w Warszawie do końca 2017 r. – do 15 proc., później do 10 proc.).

Jak wynikało z dyskusji, poprawi się pomoc w rozwoju innowacyjności dla MŚP, zarówno pod względem dostępnej puli, celów, formuły (gestorem pomocy będą wyłącznie przedsiębiorstwa, dopraszające np. ośrodki badawcze), jak i dalszego ułatwienia procedur administracyjnych ich pozyskania i rozliczenia.

Na mniejszą pulę bezpośredniej pomocy unijnej na działalność B+R muszą się liczyć duże przedsiębiorstwa, choć ich działalność zostanie wsparta środkami zwrotnymi. Natomiast rośnie dla wsparcie z pomocy horyzontalnej na realizację projektów związanych z ochroną środowiska, choć zarazem maleje odsetek dofinansowania. Np. w poprzedniej perspektywie na poprawę efektywności energetycznej można było uzyskać do 60 proc. wydatków kwalifikowanych, obecnie – do 30 proc.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP