PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jakie są ograniczenia w rozwoju idei smart grid w Polsce?

Autor: wnp.pl (jm)
01-10-2014 08:40
Jakie są ograniczenia w rozwoju idei smart grid w Polsce?
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

- Inteligentne sieci są w Polsce w stadium bardzo początkowym – mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska. - Nie zrealizowaliśmy tak dużych projektów, jak to ma miejsce w krajach zachodnich, choć rozpoczęliśmy już mniejsze.

Do głównych ograniczeń rozwoju smart grid w Polsce prezes Łukaszewski zalicza opieszałość i brak odpowiednich decyzji dotyczących modernizacji sieci, jak i całego sektora energetycznego.
- Kolejnym powodem są kwestie finansowe – zauważa nasz rozmówca. - Modernizacja starych sieci jest często droższa od budowy nowych. Dopiero wsparcie środków pochodzących z programów europejskich i rządowych pozwoliło rozpocząć działania skierowane na ich modernizację.

Innym ograniczeniem związanym głównie z budową nowych sieci, na który wskazuje Jacek Łukaszewski, są procedury administracyjne, czyli uzyskanie zgód lokalizacyjnych czy środowiskowych.

- Procesy związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę są dość skomplikowane i wymagają od inwestora podjęcia wielu działań i zaangażowania wielu środków ludzkich i finansowych - mówi.

Kolejnym ograniczeniem administracyjnym uniemożliwiającym w pełni rozwinąć inteligentną sieć jest ciągły brak ustawy o OZE. - Nie mamy prawnej możliwości przyłączania małych jednostek wytwórczych, tzw. mikroinstalacji, które wpłynęłyby na stabilność systemu energetycznego – mówi Jacek Łukaszewski. - Jest to tym bardziej istotne, że w 2015 roku, zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie NIK na temat inteligentnych sieci, będziemy mieli do czynienia z pierwszymi przerwami w dostawie energii.

Jeśli chodzi o inne ograniczenia, to są one, zdaniem naszego rozmówcy, związane głównie z niskim poziomem wiedzy na temat tego, czym jest smart grid oraz inteligentne sieci i jakie pozytywnie skutki wywierają na gospodarkę oraz użytkownika końcowego.

- Co więcej, edukować należy nie tylko grupy specjalistów, ale także samorządy, jak i samych konsumentów, którzy będą korzystać z efektów funkcjonowania takich sieci – przekonuje prezes Łukaszewski. - Przełoży się to wprost proporcjonalnie na poparcie społeczne przyszłych projektów energetycznych, co dziś jest jednym z problemów w modernizacji tego sektora. Podsumowując, potrzeba nam szeroko zakrojonej edukacji w tematach efektywności energetycznej, gdyż straciliśmy już dużo czasu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP