Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jakie są warunki konieczne do wdrożenia idei Industry 4.0?

Autor: wnp.pl (JM)
09-09-2014 09:11
Jakie są warunki konieczne do wdrożenia idei Industry 4.0?
Fot. Fotolia

Koncepcja Industry 4.0 może być wdrażana na kilku poziomach - gromadzenia i przetwarzania danych, aplikacji oraz komunikacji - mówi Georg Kube, wiceprezes ds. sektora maszynowego i komponentów przemysłowych, SAP SE. - Warunkiem koniecznym jest wykorzystanie najnowszych technologii chmurowych, analitycznych i mobilnych, dzięki którym można stworzyć mobile network computing.

Zdaniem naszego rozmówcy, równie ważne są w koncepcji Industry 4.0 rozwiązania do przetwarzania wielkich zbiorów danych (Big Data). - W podejściu SAP wiodącą platformą do wdrażania koncepcji Industry 4.0 jest już dziś SAP HANA, która wykorzystuje technologię in-memory do przetwarzania gigantycznych wolumenów danych w czasie rzeczywistym - przekonuje Georg Kube. - Może wspierać analitykę, służyć do budowy nowych procesów, a także służyć jako system bazodanowy dostępny w modelu tradycyjnym i w chmurze.
Przedstawiciel SAP wskazuje, że koncepcja czwartej rewolucji przemysłowej Industry 4.0 może znaleźć zastosowanie w wielu obszarach, nie tylko w sektorze przemysłowym. - Przykładem są inteligentne miasta i domy, a także inteligentne liczniki w energetyce - wyjaśnia. - Nie mam jednak wątpliwości, że rewolucja ta w największym stopniu będzie dotyczyć przemysłu na poziomie zarówno produkcyjnym, jak i usługowym i logistycznym. W tych obszarach też potrzebne będzie największe wsparcie ze strony wspomnianych technologii: chmurowych, mobilnych i Big Data.

Nasz rozmówca podaje przykłady rozwiązań, które można zaliczyć do IV rewolucji przemysłowej.

- Firma Kaeser Kompressoren, producent kompresorów i systemów sprężonego powietrza, oprócz tradycyjnej sprzedaży urządzeń oferuje obecnie firmom przemysłowym i służbie zdrowia sprzedaż sprężonego powietrza w formie usługi - opisuje Georg Kube. - W tym nowatorskim modelu biznesowym klient płaci tylko za wykorzystane powietrze, nie inwestując w posiadanie sprzętu. Jest to możliwe właśnie dzięki narzędziom z zakresu Industry 4.0: zdalnej kontroli i analityce wykorzystania urządzeń.

Kolejnym przykładem firmy, która może działać według założeń Industry 4.0, jest Port Hamburg. Największy w Niemczech port dla ładunków skonteneryzowanych i masowych obsługuje rocznie ponad 120 milionów ton rocznie. - Wszystkie kontenery i statki w porcie są wyposażone w inteligentne czujniki - mówi Georg Kube. - Ruch towarów w obrębie portu, a także na obszarze aglomeracji Hamburga, jest koordynowany z pomocą aplikacji w chmurze. Efektywne i płynne zarządzanie tak wielką masą wymaga nie tylko skrupulatnego przestrzegania rozkładu przybywających i wychodzących załadunków, ale też ciągłego śledzenia kontenerów w transporcie lądowym i morskim.

Jeszcze jednym przykładem Industry 4.0 może być nowoczesna fabryka Harley Davidson w USA, gdzie wysoko zautomatyzowane procesy produkcyjne pozwalają na budowanie wielu wariantów modeli w elastyczny sposób na jednej linii produkcyjnej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP